Kaliforni, zjarret marrin jetën e shtatë - Bota Sot
Kaliforni, zjarret marrin jetën e shtatë

Amerika

Kaliforni, zjarret marrin jetën e shtatë

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 09:24
Ilustrim

Një tjetër person ka humbur jetën, duke u bërë viktima e 7 e zjarreve të furishme në Kaliforni, gjatë së shtunës, teksa disa vatra të reja u zgjeruan me më shumë se 25 për qind të hapësirës përgjatë natës dhe vijuan edhe gjatë ditës.

Të tjerë banorë u urdhëruan të linin shtëpitë e tyre, të ndihmuar nga zjarrfikës të cilët u rraskapitën teksa duronin temperaturat e larta dhe erërat e dendura me nxehtësi.

Zjarri i rënë rreth 261 km në veri të Sacramentos i mori jetën një punonjësi të një kompanie energjetike që merrej me shtrirjen e kabllove, të shtunën, edhe pse asnjë detaj mbi këtë vdekje nuk është bërë publik, as nga zëdhënësi i kompanisë, e as nga zyrtarët e qytetit apo zjarrfikësit.

Zjarret “Carr”, ndër më shkatërrimtarët në historinë e Kalifornisë, kanë shkaktuar vdekjen e 6 personave, përfshi një stërgjyshe dhe dy fëmijë, një zjarrfikës dhe një operator buldozerësh.

Këtë vit, zjarret e furishme në Kaliforni kanë shkrumbuar më shumë tokë në atë që konsiderohet si “fillimi i sezonit të zjarreve” sesa zakonisht, sipas drejtuesit të Zjarrfikësve të Kalifornisë, Ken Pimlott.

“Sezoni i zjarreve është vetëm në fillim, por nga ajo që shohim në terren, duket sikur jemi në pikun e sezonit, po t’iu referohemi rasteve të tjera historikisht. Të tilla kushte po i shohim vërtet që në fillim të sezonit, ndaj dhe duhet të përgatitemi për gjithçka”, tha Pimlott.

Ndërkohë, guvernatori i Kalifornisë, Jerry Brown, i cili vizitoi disa zona të shkrumbuara të shtunën, tha se “ky është një trend tashmë, një normalitet, ndaj duhet të përballemi me këtë situatë”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...