Gjuajtje të përgjakshme gjatë vikendit në Çikago - Bota Sot
Gjuajtje të përgjakshme gjatë vikendit në Çikago

Amerika

Gjuajtje të përgjakshme gjatë vikendit në Çikago

Më: 6 gusht 2018 Në ora: 15:27
Çikago

Policia në qytetin e Çikagos të SHBA-së, ka kërkuar ndihmë më të madhe për të luftuar dhunën me armë, pasi më shumë se 60 vetë u qëlluan gjatë fundjavës gjatë një gjuajte me armë zjarri.

Të paktën 10 vetë u vranë në qytet dhe policia tha se shumica e të shtënave vinin nga përleshjet e bandave.

"Nuk do të humbasim", u tha gazetarëve të dielën shefi i policisë, Fred Waller.

"Ne kemi nevojë për më shumë ndihmë nga sistemi ynë gjyqësor. Ne kemi nevojë për më shumë ndihmë nga partnerët tanë federalë dhe ne po marrim atë," shtoi ai.

Shumica e të shtënave ndodhën të dielën me 30 persona të shtënë mes mesnatës dhe orës 03:00.

Shumica e incidenteve thuhet se ndodhën në anët jugore dhe perëndimore të Çikagos.

"Është një nga fundjavat tona më të dhunshme, nuk ka dyshim për këtë", tha një zëdhënës i policisë në një konferencë shtypi të dielën.

Donovan Price, një pastor dhe administrator emergjent, i tha CBS News se qyteti ishte si një "zonë lufte".

"Kjo është vetëm jashtë kontrollit tani," tha ai. "Kjo është një zonë lufte që po ndodh tani, në Çikago,  është thjesht çmenduri".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...