Trump nënshkroi rregullore për sanksione kundër Iranit - Bota Sot
Trump nënshkroi rregullore për sanksione kundër Iranit

Amerika

Trump nënshkroi rregullore për sanksione kundër Iranit

Më: 6 gusht 2018 Në ora: 19:37
Donald Trump

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, sot nënshkroi një dekret ekzekutiv mbi ripërtëritjen e sanksioneve të shumta kundër Iranit, duke njoftuar se politika amerikane do të imponojë "presion maksimal ekonomik" në atë vend.

Trump tha në një deklaratë se marrëveshja ndërkombëtare për të pezulluar programin bërthamor iranian, në shkëmbim të heqjes së sanksioneve, ishte një "e jashtëzakonshme dhe e njëanshme" me të cilën qeveria iraniane fitoi para për shkaktimin e konfliktit në Lindjen e Mesme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...