Riktheu sanksionet ndaj Iranit, Trump kërcënon: Biznes me ta, ose me ne! - Bota Sot
Riktheu sanksionet ndaj Iranit, Trump kërcënon: Biznes me ta, ose me ne!

Amerika

Riktheu sanksionet ndaj Iranit, Trump kërcënon: Biznes me ta, ose me ne!

Më: 7 gusht 2018 Në ora: 17:49
Presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar të gjithë ata që bëjnë tregti me Iranin, pas rikthimit nga ana e tij të sanksioneve mbi Republikën Islamike.

“Kushdo që bën biznes me Iranin nuk do të bëjë biznes me Shtetet e Bashkuara”, ka shkruar ai në “Twitter”.

Seria e parë e sanksioneve hyri në fuqi gjatë natës, ndërsa sanksione edhe më të ashpra, që kanë të bëjnë me eksportet e naftës, do të fillojnë në nëntor.

Presidenti i Iranit tha se masat janë një luftë psikologjike, që synon të shkaktojë ndasi mes iranianëve.

Sanksionet pasojnë tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore, më herët këtë vit. Marrëveshja e negociuar gjatë Presidencës së Barack Obamës parashikonte që Irani të kufizonte aktivitetet e tij bërthamore, në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Trump tha se marrëveshja ishte e njëanshme dhe ai beson se rikthimi i presionit ekonomik do të detyrojë Iranin të bjerë dakord për një marrëveshje të re dhe që t’u japë fund aktiviteteve keqdashëse të tij.

Vetëm Amerika është tërhequr nga marrëveshja, ndërsa firmëtarët e tjerë mbeten të angazhuar ndaj saj. Bashkimi Europian ka kundërshtuar sanksionet dhe ka premtuar se do të mbrojë kompanitë që bëjnë biznes të ligjshëm me Iranin. Por, ndërkohë, monedha iraniane ka humbur thuajse gjysmën e vlerës së saj që nga tërheqja amerikane, duke e vënë në vështirësi ekonominë e vendit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...