Filipine, Duterte kërcënon edhe policët: Do t’iu vras edhe për gabimin më të vogël - Bota Sot
Filipine, Duterte kërcënon edhe policët: Do t’iu vras edhe për gabimin më të vogël

Amerika

Filipine, Duterte kërcënon edhe policët: Do t’iu vras edhe për gabimin më të vogël

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 00:02
Presidenti filipinas, Rodrigo Duterte

Presidenti filipinas, Rodrigo Duterte ka kërcënuar të vrasë edhe oficerët e korruptuar të policisë, përfshi ata të akuzuar për përfshirje në trafikimin e drogërave të paligjshme dhe krime të tjera, në një deklaratë tejet të ngarkuar televizive.

Më shumë se 100 policë, shumica e të cilëve janë përballur me ankesa kriminale dhe administrative, si përdhunimi, pengmarrja dhe plaçkitja, janë shoqëruar në pallatin presidencial për t’u takuar me Duterten.

Policia kombëtare, të cilën dikur presidenti e quante “të korruptuar në çdo qelizë”, por i nënshtrohet një spastrimi të brendshëm që prej goditjes që iu dha trafikantëve të drogës vitin e kaluar, pas raportimeve për abuzime.

Duterte i lejoi më pas ata t’iu bashkoheshin bastisjeve kundër trafikantëve të drogës, pjesërisht për shkak se Agjencisë së vogël në numër të Antidrogës i mungon personeli dhe forca goditëse për të shuar kërcënimin e drogës.

“Nëse do të qëndroni kështu siç jeni, bij k***ash, unë do t’iu vras edhe juve”, u tha Duterte policëve gjatë fjalimit të transmetuar drejtpërdrejt nga rrjetet lokale televizive.

Rastet e disa policëve po rishikohen, por Duterte paralajmëroi se “zotëron një njësi speciale, e cila do t’i shohë ata përjetë dhe, nëse ata bëjnë qoftë edhe një gabim të vogël, atëherë ai do të kërkonte ekzekutimin e tyre”.

Duke folur përpara familjarëve të policëve, Duterte e rëndoi edhe më tej sulmin e tij. “Nëse këta bij k***ash do të vdesin, atëherë mos hajdeni te ne të ankoheni për të drejtat e njeriut, sepse po ju paralajmëroj”.

Të tilla kërcënime publike, shto këtu edhe faktin që më shumë se 4.500 të dyshuar për trafik apo përdorim droge, kryesisht njerëz të varfër, që janë vrarë gjatë betejave të armatosura me policinë gjatë luftës antidrogë të Dutertes, kanë ngritur alarmin mes qeverive perëndimore dhe mbikëqyrësve të të drejtave të njeriut, që prej ardhjes së tij në pushtet në mesin e vitit 2016.

Duterte është zotuar të vazhdojë fushatën e tij deri në ditën e fundit të mandatit të tij 6-vjeçar, shpesh duke deklaruar se është i gatshëm të shkojë edhe në burg, edhe pse mohon të ketë urdhëruar vrasje ekstragjyqësore.

Policia njofton se afro 150 mijë të dyshuar të lidhur me drogën janë arrestuar, ndërsa dhjetëra forca të agjencive ligjzbatuese janë vrarë gjatë bastisjeve, duke theksuar edhe njëherë rrezikshmërinë e luftës ndaj drogave të paligjshme, që mbetet një problem madhor në Filipine.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...