SHBA akuzon shtatë zyrtarë të inteligjencës ruse për hakim të agjencive kundër dopingut

Amerika

SHBA akuzon shtatë zyrtarë të inteligjencës ruse për hakim të agjencive kundër dopingut

Më: 4 tetor 2018 Në ora: 16:08
Flamuri i SHBA-së dhe ai i Rusisë.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar shtatë zyrtarë të Inteligjencës Ushtarake të Rusisë (GRU) për siç është thënë rolin e tyre në komplote të hakimit që kanë shënjestruar agjencitë kundër dopingut dhe vëzhguesin ndërkombëtar kundër armëve kimike.

Paditë janë bërë të ditura më 4 tetor në Uashington vetëm disa orë pas Holanda ka njoftuar se ka dëbuar katër zyrtarë rusë në mujin prill për komplote të ngjashme.

Prokurorët amerikanë kanë thënë se rusët kanë shënjestruar agjencitë kundër dopingut, pasi vëzhguesit ndërkombëtarë kanë vënë në pah rolin e Qeverisë Ruse në komplotin për doping që ka ndodhur në Lojërat Olimlike të mbajtura në Soçi më 2014.

Prokurorët kanë thënë se rusët kanë shënjestuar një kompani për energji bërthamore me seli në Pensilvani që ka qenë duke hetuar armët kimike në Siri.

E njëjta organizatë ka qenë e përfshirë në hetime pas helimimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në muajin mars në Britani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat