Trump do nënshkruajë ligjin e ri të fluturimeve, që lejon qeverinë të rrëzojë avionët kërcënues - Bota Sot
Trump do nënshkruajë ligjin e ri të fluturimeve, që lejon qeverinë të rrëzojë avionët kërcënues

Amerika

Trump do nënshkruajë ligjin e ri të fluturimeve, që lejon qeverinë të rrëzojë avionët kërcënues

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 07:30
Ilustrim

Presidenti Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj sot, që i jep qeverisë së SHBA-ve fuqitë e reja për të rrëzuar avionë kërcënues dhe krijon mbrojtje të reja për udhëtarët e linjave ajrore, thanë zyrtarët amerikanë të enjten.

Trump është i vendosur të nënshkruajë projektligjin sot, i cili ndër të tjera do të kërkojë që Administrata Federale e Aviacionit (FAA) të shkruajë rregulla të reja për të lejuar që avionët komercialë të dorëzojnë paketa.

Senati i SH.B.A.-së në një votim 93 me 6, miratoi projektligjin prej 1,200 faqesh që mbikëqyrte FAA-të dhe që përfshin disa mbrojtje të reja ajrore të pasagjerëve.

Për shembull, FAA duhet të vendosë dimensionet minimale për ulëset e pasagjerëve, duke përfshirë vendin e këmbëve dhe gjerësinë “e nevojshme për sigurinë e udhëtarëve”.

Projekt-ligji gjithashtu i jep Departamentit të Drejtësisë dhe Sigurisë së Atdheut autoritet të ri për të çaktivizuar ose shkatërruar avionët, nëse ato përbëjnë një kërcënim për objektet e qeverisë. Administrata e Trump kishte thënë se nuk kishte autoritet ligjor për të trajtuar kërcënime të tilla.

Industria e linjave ajrore shënoi një fitore të konsiderueshme, pasi Kongresi rrëzoi planet për të mandatuar “bagazhet e arsyeshme dhe proporcionale” dhe për të ndryshuar tarifat pas lobimit të madh nga United Airlines dhe American Airlines Group Inc.

Ligji gjithashtu kërkon që kompanitë ajrore të rimbursojnë udhëtarët për shërbimet që kanë paguar, por nuk kanë marrë. Ajo do të sanksionojë në ligj një ndalesë për pasagjerët që bëjnë thirrje telefonike në lëvizje gjatë fluturimit ose përdorimit të cigareve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...