“Pranvera” e Vitit të Ri 2019 në Nju Jork - Bota Sot
“Pranvera” e Vitit të Ri 2019 në Nju Jork

Amerika

“Pranvera” e Vitit të Ri 2019 në Nju Jork

Nga: Beqir Sina Më: 31 dhjetor 2018 Në ora: 20:24
Nju Jorku

Në Nju Jork, në Sheshin Times Square sfera e mbuluar me kristal është gati të fillojë numë rimin e lirë - countdown  në sekondat e fundit të vitit, deri në mbërritjen e Vitit të Ri 2019 që është quajtur “Pranvera” e Vitit të Ri 2019, si shkak i një  moti të paparë në shumë dekada.

Masat janë  të larta për sigurinë  dhe mbarvajtjen e këtij spektakli madhështor ku organizatorët i kan kryer provat të fundit për shfaqjen tradicionale.

Këtë vit, nderi i shkeljes së butonit për lëshimin e sferës i është rezervuar për herë të parë, Presidentit të Shoqatës së Miqësisë Sino-Amerikane.

Çdo vit ceremonia e sferës së kristaltë ka një temë të caktuar. Këtë herë tema është “Dhurata e Harmonisë’ një frazë simbolike që nënkupton shpresën për një botë në harmoni.

Numërimi tradicional countdown-numërimi sëprapthi i Vitit i Ri 2019 në sheshin e famëshëm Times Square në Nju Jork , është duke u zhvilluar me një atmosfer të jashtëzakonëshëme falë edhe një ndrrimi vitesh me një kohë të bukur te cilen nuk e kan pare njujorkezet per me se gjysem shekulli.

Dhe, kështu konfeti me rënien e topit te kristalte ku janë testuar te gjitha dhe ku siguria është në vend është nga më të sigurtat në botë, ne këtë ditë e natë ndrrimi vitesh në Times Square, ku do të numërohen sekondat e fundit në një spektakël të jashtëzakonëshëm që vazhdon  deri në ardhjen e Vitit të Ri 2019.

Festimi i Vitit të Ri në metropolin e botës, është një nga pritjet më të mëdha në botë, raportojn të gjitha mediat e botës përfshirë gazetën Bota sot , e cila raporton drejtpërsëdrejti nga sheshi Times Square në Nju Jork.

"Ky është vendi absolut për të qenë gati ne kete menyre ne prag i Vitit të Ri", i tha gazetës tonë një koleg amerikan. "Nuk ka eksperiencë më të bukur - si kjo në botë për të përcjellur vitin e ri", tha ai.

"Nuk mund të pres", tha nji turiste e huaj që kishte zënë vend në shesh qysh në orët e para të mëngjesit : "Ajo që kemi  parë deri tani është vetëm një zhvillim spektakolarë i kësaj shfaqje madhështore", tha ajo.

Njërëzit e shumtë, sidomos turistët e huaj nxitonin për të mos humbur këtë rast sepse kan ardhur nga cdo vend i botës për të përcjellur këtë vit e pritur Vitin e Ri, mes një atmosfere të jastëzanoëshme. Mijëra njerëz  jane për të zënë vendin më të mirë në qendër të sheshit Times Square, dhe kanë qenë në pritje që nga ora 5 e mëngjesit .

Ndërsa simbas policisë pritet të jenë mbi dy milion njerëz në shesh miliona të tjerë do të shikojnë spektakilin e Vitit të Ri në Nju Jork, nga shtëpia, duke pritur Vitin e Ri 2019 mes gëzimit  të tyre me të dashurit dhe familjet e tyre.

Masat e Sigurisë janë nga më të lartat në vend

Do të ketë shumë siguri në vend: Zyrtarët e veshur me uniformë dhe të thjeshtë do të vendosen në përrreth sheshit Times Square ndërsa snajper dhe vëzhgues do të jenë në tarracat ballkonet dhe në çatit, së bashku me 1,200 kamerë që vëzhgojnë në brendësi të turmave. Cdo rruge është  e paisur me dedektor dhe kamera e aparatura ku jane ngritur dhe barrokadat e policise qe kontrollojne cdo nejrin qe hyne ne Sheshin Times Square.

Për herë të parë NYPD do të vendosë drones për atë që quhet “sytë shtesë” në qiell, por komisioneri i policisë James O'Neill - thotë se qytetarët nuk duhet të jenë të shqetësuar nesë  mbi kokë n e tyre kalon ndonjë dronë .

"Kjo do të jetë një nga ngjarjet më të mbrojtura mirë të policia në një nga vendet më të sigurta në të gjithë botën", tha ai.

E vetmja gjë që nuk do të jetë e paplanifikuar do të jetë shiu. Pritet të bjerë para rënjes së topit  por organizatorët thonë se nuk ka shqetësime, sepse metereologët kan thënë se është 50% me 50%.

"Nuk ka rëndësi nëse bie shi apo dëme apo çfarëdo që të ndodhë në botë", tha Xhefri Straus, president i Countdown Entertainment nga DC Main DISC. "Ne jemi plot dashuri dhe gëzim të mirëorganizuar dhe jemi të gatshëm me shpresë të mirë për vitin e ri".

Ky vit është quajtur “Pranvera” e Vitit të Ri mbasi parashikimi dhe i ditës së Vitit të Ri do të jetë i njëjtë pra simbas parashikuesve, ku ky vit simbas parashikimeve do të jet një vit i mbarë dhe i bukur, sepse vjen me një ditë të vecantë që është quajtur “Pranvera” e Vitit të Ri 2019.

Performancat e yjeve të hollivudit në sheshin Times Square, do të fillojnë në orën 8:00. Të mbrëmjes dhe përfundojnë pas mesnatës në Vitin e Ri 2019.

Qëndroni duke parë spektaklet të Vitit të Ri në televizionet amerikane janë spotet e ditës.

 Nëse po, ka mjaft opsione televizive, kështu që varet nga disponimi juaj : A doni ta shihni Christina Aguilera në "Spektaklin e Vitit" të ABC-së që për herë të parë në një dekadë ka përgatitur program të vecant. Snoop Dogg është në Fox dhe Jennifer Lopez në NBC

Dhe, në çdo transmetim nga Times Square, shikuesit do të shohin një grup grup të madh gazetarësh që në 60 sekonda deri në mesnatë, pasi aty do shtypet butonin për të ulur Topin e Vitit të Ri, do tju sjellin atmosferën e jashtëzakonëshme të ardhjes së   Vitit të Ri në Nju Jork.

"Në një nga sheshet më të njohura botërore është e përshtatshme për të festuar shtypin e lirë dhe fjalën e lirë, ndërsa ne reflektojmë se ku kemi qenë gjatë vitit të kaluar dhe çfarë është ajo që ne e vlerësojmë më së shumti si një shoqëri", tha Tim Tompkins, president të Aleancës së Sheshit Timës Square.

Gazetarët kryesorë janë :  Ryan Seacrest dhe Jenny McCarthy Wahlberg në Nju Jork; Ciara në Los Angeles; Lucy Hale në New  Orleans

Artistët: Christina Aguilera, Bastille, Dan Shay, Post Malone dhe New  Kids në Nju Jork; Lauren Alaina, Kelsea Ballerini, Bazzi, Kane Broën, Camila Cabello, Chainsmokers, Ciara, Foster People, Halsey, Dua Lipa, Ella Mai, Shaë n Mendes, Charlie Puth, Weezer, Macklemore dhe Skylar Grey nga Los Anxhelos; Florida Georgia Line dhe Maren Morris në New Orlea

Vitin e Ri të NBC-së  Host: Carson Daly, Chrissy Teigen dhe Leslie Jones

Interpretues: Diana Ross, Jennifer Lopez, Kelly Clarkson, Andy Grammer, John Legend, Blake Shelton dhe Bebe Rexha në Nju Jork; Keith Urban dhe Brett Young në Nashville Performers: Sting, Snoop Dogg, Robin Thicke, Firence + Machine, Jason Aldean, Dierks Bentley, Juanes dhe Pse ? Ne!.

“Prnvera” e Vitit të Ri 2019 këtë vit do të na suprizojë edhe me yllin e muzkiës këngëtaren shqiptare Bebe Rexha, e cila do të interpretojë më Lovelytheband dhe Ninja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...