Hapet qendra e artit publik interaktiv “Anija - Vessel” - Bota Sot
Hapet qendra e artit publik interaktiv “Anija - Vessel”

Amerika

Hapet qendra e artit publik interaktiv “Anija - Vessel”

Nga: Beqir SINA - New York City Më: 26 mars 2019 Në ora: 15:25
Pamje nga vendi i ngjarjes

Pas tre vjetësh dhe 200 milionë dollarë, qendra më e madhe në botë e artit publik interaktiv, “ Vessel ”, u hap në qytetin e Nju Jorkut - Hudson Yards

NEW YORK CITY: Eksitim i çuditshëm shumë më tepër sesa prisni, do të gjeni në se e vizitoni qendrën e artit publik interaktiv “Anija Vessel ”, e cila konsiderohet si një ndër veprat më modrrne dhe më e madhe në botë, kështu të paktën thotë shtypi njujorkez, duke i bërë publicitet të madh kësaj vepre gjigande në zemër të qytetit të Nju Jorkut.

Vizita juaj në këtë ndërtes ndryshon vazhdimisht, dhe, në mënyrë dramatike, e në mënyra të ndryshme, pavarësisht nëse niveli juaj është i lartë ose është i ulët, me ato pamje perëndimore, ato pamje të gjera të lumit Hudson, për karshi bregut tjetër Neë Jersey.

Qendra e artit publik interaktiv “ “Anija” Vessel (e quajtur ndryshe Hudson Yards Staircase), është një strukturë publike dhe pikë referimi që është ndërtuar si pjesë e ndërtimeve të reja përgjatë bregut të lumit Hudson

Kjo ndërtes është pjesë e Projektit të rizhvillimit në Manhatan, Neë York City, Nju Jork. Koncepti për një ndërtes të till si një anije u zbulua për her të parë në 2016, nga kryetari bashkisë DeBlasio. Ndërsa, ndërtimi i saj filloi në prill 2017.

Struktura(konstrukti) përfundoi në dhjetor 2017, dhe u hap për publikun më 15 mars 2019.

Vessel është një strukturë 16-katëshe që lidhet e gjitha nëpërmjet shkallëve të lidhur në mes të ndërtesave të Hudson Yards, që ndodhet në Sheshin Publik Hudson Yards më një sipërfaqe 5 hektarëve (2.0 ha). E projektuar nga Thomas Heatherëick, Vessel - ka 154 shkall të gjitha shkallë lëvizesë (elevator), (2500 feet shkall), dhe ndërtesa ka 80 koridore të gjëra për pushim, që shtrihen nga baza e saj 50 metra e gjerë (15 m) deri në kulmin e saj prej rreth 150 feet (46 m), me gjatësinë totale të shkallëve duke kaluar 1 milje (1.6 km). Struktura, gjithashtu ka rampa dhe ashensorë për ta bërë atë në përputhje me Aktin Amerikan me Aftësi të Kufizuara të vitit 1990.

Deri në përfundimin total kjo ndërtes mahnitëse, pritet të ketë një kosto përfundimtare prej 200 milion dollarë.

Stephen Ross, Drejtori i Përgjithshëm i kompanive të lidhura me ndërtuesit e Hudson Yards, tha se “forma e pazakontë e Shkallëve kishte për qëllim ta bënte strukturën të shquhej si një "pemë e Krishtlindjeve 12-mujore". Struktura të veshura me bakër, të rregulluar si një palestër në xhungël, dhe të modeluara pas “zakoneve” indianë, janë në gjendje të mbanin deri në 1.000 njerëz në një kohë, për cdo flor”. Heatherëick, tha se ai synon që vizitorët të rriten dhe të eksplorojnë strukturën sikur të ishin në një palestër në xhungël. Në krye të strukturës, vizitorët mund të ken pamjet piktoreske të bregdetit përgjatë të lumit Hudson.

Anija Vessel si e kan pagëzuar njujorkezët, është dizajnuar në bashkëpunim me Sheshin Publik të Hudson Yards, i projektuar nga Thomas ëoltz nga Arkitektët Peisazhi Nelson Byrd ëoltz. Sheshi 5 hektarësh (2 ha) ka po ashtu 28,000 bimë dekorative me gjelbërim të përherëshëm dhe 225 pemë, të vendosura në platformën mbi të cilën është ndërtuar Hudson Yards. Edhe ana jugore e sheshit që lidhet me Jackobi Civic Center është planifikuar të ketë një varg të pemëve. Hyrja juglindore është projektuar që të përmbajë edhe një shatërvan si një burim uji natyral. Ndërkohë që një kopsht “magjik”, është vendosur në hyrjen "ekspresive sezonale" , e cila është menduar për hyrjen nga ana e metrosë në stacionin e 34-të të rrugës Hudson Yards në 33 Street.

Megjithëse Vessel fillimisht ishte planifikuar të kushtonte 75 milionë dollarë, parashikimet u rishikuan më vonë në mes 150 milion dollarë dhe 200 milion dollarë. Heatherëick, ia atribuoi rritjes së çmimit në kompleksitetin e ndërtimit të pjesëve të çelikut. Paisjet e anijes janë duke ardhur nga komuna e Monf lcone në Itali. Nga atje, anijet transportojnë seksionet e skulpturës në portet e lumit Hudson.

Image
Image
Image

Ndërkohë thuhet se është planifikuar që "Vessel" të ishte emri i përkohshëm i strukturës gjatë ndërtimit, dhe se një emër i përhershëm do të përcaktohej më vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...