"No Collusion!": përkrahësit e Trump në Nju Jork, mbështesin jashtë kullës së Trump Towers - Bota Sot
"No Collusion!": përkrahësit e Trump në Nju Jork, mbështesin jashtë kullës së Trump Towers

Amerika

"No Collusion!": përkrahësit e Trump në Nju Jork, mbështesin jashtë kullës së Trump Towers

Nga: Beqir Sina Më: 29 mars 2019 Në ora: 17:26
"E majta amerikane, po e nxitë këto të pavertetë. Mediat e majta - socialistët amerikanë dhe partia demokrate, po e shtyjnë dy vjet hetime me parat e taksapaguesve, raport që nuk është gjë tjetër veçse një bllof " 
 
NEW YORK CITY : Ndërsa bota politike priste me padurim rezultatet e hetimit të posaçëm të Robert Mueller, i cili sapo përfundoi hetimin 22-mujor, mbështetësit e presidentit u mblodhën të shtunën pranë kullës “Trump Towers” në Fifth Avenue, Manhattan NYC, të Donald Trump, ndoshta duke festuar para kohe se raporti që doli tha  se nuk ka gjetur ndonjë keqbërje në pjesën e presidentit të SHBA, me lidhjet me Rusinë.
 
"Nuk ka bashkëpunim! - No Collusion!", tha Hope Burns,  një aktiviste dhe përkrahëse e Presidentit Trump, e cila tha se kishte ardhur nga Neë Jersey, me burrin e saj dhe djalin e rritur, kur u pyet për atë që ajo priste nga raporti Mueller.
 
Ajo më pasë duke ju drejtuar turmës me një megafonë, aty afër tha se çfarë ishte e “feshehur” prapa të gjithë këtyre hetimeve, dy vjeçare ndaj Presidentit Trump për lidhjet e tij me Rusinë:
 
"E majta amerikane, po e nxitë këto të pavertetë. Mediat e majta - socialistët amerikanë dhe partia demokrate, po e shtyjnë dy vjet hetime me parat e taksapaguesve, raport që nuk është gjë tjetër veçse një bllof " tha ajo.
 
Protesta e përkrahësve të Trump tre-orëshe, përball ikonës së pasuririsë së madhe të Donald Trump,  “Trump Toëers” në Manhattan NYC,  të cilës u tha simbas shtypit njujorkez, se i mungonte një udhëheqës i dukshëm, “raison d'être”, ose sipërmarrje kolektive - përveç një protestuesi me një kapelë të gjelbër “MAGA”,  një njeri që hynte në mës të turmës me një megafon si shenja e një udhëheqësi të protestës, dukej sikur udhëheqësit e saj ishin spontanisht të gjithë ata që morën fjalën, një ditë pasi Mueller paraqiti Raportin Trump-Rusi - Hetimit ndaj Prokurorit të Përgjithshëm Bill Barr.
 
Shtypi njujorkez tha se ishin mbledhur disa qindra mbështetës të Trump - ku shumë prej tyre kishin ardhur nga zonat jashtë qytetit,  mbanin flamujt amerikan, dhe ishin të veshur po thuajse të gjithë me ngjyrat e simboleve të flamurit amerikan - ndërsa mbanin në duar pankarta të ngritura që lexonin "Happy “No Collusion” Day - Gëzuar Ditën “Nuk ka Bashkëpunim" dhe parrulla të tjera.
 
 
Manny Ferrer, një bashkëpronare e një dyqani shitjesh që pretendoi se Zonja e Parë Melania Trump, ka qenë kliente e saj "për një kohë shumë të gjatë", ishte një nga shumë të pranishmit që akuzuan mediat për raportim të rremë në shumë nga akuzat e ngritura  kundër Trump dhe rrethit të tij. 
 
Ajo tha se respektimi i gënjeshtrave konspirative kan qenë të shtyrë nga kundërshtarët e Presidentit Trump dhe aleatëve të tij  - mes të tjerësh ajo përmendi edhe  Seth Rich, George Soros, apo ish kandidaten për presidente Hillary Clinton.
Image
"Unë mendoj se ka shumë propagandë të majtë të mediave në shumicën e kanaleve të lajmeve që morrën përsipër, këtë propogandë anti Trump për lidhjet e tij me Rusinë", tha Ferrer. 
 
Simbas shtypit amerikan thuhet se shumica e amerikanve ishin të pavendosur për atë që do të zbulonte hetimi i Muellerit, ndërsa ishin disa të tjer disa që sugjeronin se publiku tashmë e dinte se nuk kishte pasur ndonjë "bashkëpunim" ndërmjet Trump dhe Rusisë; të tjerët refuzuan paraprakisht të besojnë gjetjet e saj të panjohura; disa argumentuan se hetimi ishte një mashtrim, harxhim i kohës dhe parave - të gjitha ndjenjat e pazakonta, duke pasur parasysh se tubimi i së shtunës përbëhej kryesisht nga tifozët e lyer me ngjyrë Trump.
 
Për një portal lokal në qytetin e Njujorkut, ka qenë edhe Marko Kepi, një aktivist politik i lindur në Shqipëri, i cili jeton në Staten Island, i cili tha se : "Mendoj se ky hetim 2 vjeçar është një gjueti “shtrigash”e tërë magjistare", tha ai duke shtuar  "kështu që mendoj se në fund të fundit ai hetim do të jetë i qartë, se nuk ka kurr farë bashkëpunimi me rusët të Presidentit Trump".
 
Ndërsa, Joseph McGoëan, një pensionist i cili jeton në Port Jefferson, mendoi se hetimi i Muellerit do të ishte inkriminues për demokratët e paspecifikuar.
 
"Do të jetë një masakër ... e demokratëve," parashikoi McGoëan.
 
Vered, një tregtar arti me origjinë nga Izraeli, i cili vetëm do të identifikonte veten me emrin e saj të parë, gjithashtu spekuloi se Mueller do të zbulonte papastërtitë e rivalëve të Trump, e jo të presidentit.
 
"Ata po kërkojnë kaq shumë, për kaq shumë kohë dhe nuk gjetën asgjë", tha ajo. "Nëse doni të hyni në Rusi, duhet të merrni atë që bëri Hillari me rusët".
 
"Dy vjet  ju nuk mund të gjeni asgjë?", Pensionist i ngadalshëm Stella Coyle, i cili jeton në Qarkun e Rocklandit. "Unë do të imagjinoja në atë raport që ndoshta gjetën gjëra në anën tjetër. ... Në anën e majtë, besoj se ata kanë bashkëpunim të Rusisë ".
 
"Tridhjetë e katër milionë dollarë ishte një humbje e parave të taksapaguesve, kur ata e dinin se nuk ishte ndonjë bashkëpunim në të, dhe ata shkuan dhe e bënë atë gjithsesi", tha ai. (Që nga 1 marsi, shpenzimet e hetimeve të këshillave të posaçme thuhet të jenë rreth 25 milionë dollarë, ndërsa disa spekullojnë se kur të merret parasysh humbja e pasurisë së kryetarit të fushatës së ish-Trump, hetimi mund të paguhet për vete dhe pastaj disa.)
 
Por çfarë lidhje me faktin se bashkëpunëtorët e shumtë Trump tashmë po shkojnë në burg? Kjo Trump ka rrethuar veten me figura të paqëndrueshme dhe kriminelët nuk ishte as një surprizë as diçka që i bëri mbështetësit e Trump të mendonin më pak prej tij. Pas të gjitha, ai është një biznesmen i Neë York-ut dhe zhvilluesi i pasurive të patundshme si çdo tjetër, thanë protestuesit.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...