Konsullata e lindur nga lidhjet ushtarake - Bota Sot
Konsullata e lindur nga lidhjet ushtarake

Amerika

Konsullata e lindur nga lidhjet ushtarake

Nga: Beqir SINA - New York Më: 5 prill 2019 Në ora: 17:48
Pamje nga ngjarja
DES MOINES IOWA : Mbrëmë Iowa e nderoi Konsullin e Parë të Përgjithshëm të Kosovës në këtë shtet mik, zotin Xhavit Gashi, shkruajti në llogarinë e saj në rrjetin social Facebook, Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku.
 
“20 vite më parë, Gjenerali Gashi, ishte në male duke luftuar për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Pas luftës menjëherë vazhdoi angazhimin duke e përcjellur hap pas hapi rrugën e gjatë të transformimit te ushtrisës tonë çlirimtare”, shkruan Çitaku, dhe vazhdon : “ Pak njerëz arrijnë të takojnë heronjët e tyre, e lëre më të kenë rastin të punojnë me ta. Unë kam pasur nderin të punojë me Gjeneralin mbi për 4vite”.
 
Ndërkohë që pas 20 viteve shērbim, Gjeneral Gashi ka vendosur të pensionohet, Çitaku thotë se i dëshiroj çdo të mirë, Xhavitit dhe familjes.
 
Më tej ajo tregonë se në të njejtën kohë me Gjeneralin Gashi, pas 40 vitesh shërbim, Gjenerali i Gardës Kombëtare të Ioëas, ka vendosur të pensionohet poashtu.
 
“Gjenerali Orr, ka qenë shtylla kurrizore e raporteve mes Ioëas dhe Kosovës. Gjenerali Orr me punën dhe angazhimin e tij la bërë që Kosova të njihet kudo në Iowa. Kosova do t’i jetë përjetë mirënjohëse.”
 
Ju priftë e mbara! Shkruan Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku.
 
“Ishte një nder i vërtetë të thosha disa fjalë për t'u ndarë në emër të dy Shteteve te Binjakzuara të Ajovës, dhe Kosoves, për Xhavit Gashin e mrekullueshëm. Ishte nji kënaqësi të udhëhiqni një zyre konsullore që ka një ndikim kaq të rëndësishëm në shtetin tonë dhe në botë”, shkruan zyra e Citizen Diplomat ne Ajova.
 
“Do të na marr malli shume per ju Konsulli i Përgjithshëm Xhavit Gashi! Faleminderit për vitet e shërbimit tuaj dhe për punën tuaj të madhe me marrëdhëniet Iowa-Kosovë. Faleminderit të gjithë partnerëve tanë që erdhën për të uruar atë ne kete lamtumire sonte!” shkroi zyra e Shtetit te Ajoves ne Des Moines.
 
 
 
Konsullata e lindur nga lidhjet ushtarake
 
Konsullata e Kosovës ka qenë me vite në bërjen e saj. Ideja u shfaq për herë të parë rreth 6 vjet më parë kur gjenerali Tim Orr, ndihmës i përgjithshëm i Gardës Kombëtare të Ioëa, sugjeroi atë për atë ish ambasadorin e Kosovës Akan Ismaili, dhe ish Atesheun e Kosovës, Gjeneral Xhavit Gashin.
 
 
Ata të dy ishin të dobishëm në shtyrjen e idesë përpara, duke siguruar mbështetjen e Presidentit , Kryeministrit, dhe Kryetarit të Parlamenitit të Kosovës dhe Uashingtonit me zotin Terry Branstad.
 
Parlamenti i Kosovës dhe Departamenti Amerikan i Shtetit kishin miratuar hapjen e konsullatës në Des Moines, në bashkëpunim me, Partneriteti Greater Des Moines e cila kishte ndihmuar Kosovën të gjejë hapësirë ​​për zyrat e Konsullatës së Republikës së Kosovës në Iwova - (Ajova).
 
“Do të jetë një zyrë e vogël, me hapësirë ​​për një oficer konsullor dhe një ose dy staf administrativ” tha në inagurimin e konsullatës në Des Moines, Ambasadorja Çitaku.
Ndërkohë që udhëheqësit lokalë, në kryeqëndrën e Iowes , Des Moines , panë këtë zyrë konsullore, edhe si një zyrë ndërkombëtare si një pikë krenarie, që lidh më shumë këto dy vende , Kosovën dhe Iwova.
 
"Për Des Moines dhe Ioëa, është një pendë me të vërtetë e madhe në marrëdhëniet tona, si dy vende si motra, për të treguar :, 'Po, ne kemi një konsullatë në qytetin tonë'", tha Dennis Dietz, themelues dhe president i Marrëveshjes Shtetërore të Shtetit Ioëa-Kosovë dhe një gjykatës në pension, avokat për Gardën Kombëtare të Ushtrisë Iowa.
 
"Është një linjë e drejtpërdrejtë me Kosovën, dhe unë do të mendoj një linjë të drejtpërdrejtë në Evropë".
 
 
Kosova është i vetmi vend që shpreh interesimin për krijimin e një konsullate në Iowa, por zyrtarët lokalë thonë se shpresojnë që hapja e kësaj konsullate, do të tërheqë edhe shtetet e tjera të si motra së Iowa-s - që përfshijnë Yamanashi Prefekturën në Japoni dhe Provincën Hebei në Kinë - të ndjekin shembullin.
 
Lidhjet e thella rriten nga partneriteti ushtarak
 
Një plan për të hapur një konsullatë në qendër të Des Moines është vetëm lidhja më e fundit midis Iowa dhe Kosovës.
 
Lidhja e Ioëa-Kosovës mund të gjurmohet në misionet paqeruajtëse pas luftës brutale me Serbinë në vitin 1998 dhe 1999 që përfundimisht çoi në pavarësinë e Kosovës. Që nga viti 2003, më shumë se 700 anëtarë të Gardës Kombëtare të Ajovës janë dislokuar në Kosovë.
 
Marrëdhëniet e ndërtuara gjatë vendosjeve përfundimisht u bënë një partneritet formal. Në vitin 2011, Gardës Kombëtare të Ioëa-s dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës u bashkuan me Programin e Partneritetit Shtetëror, një program i zhvilluar pas Luftës së Ftohtë për të vendosur lidhje diplomatike midis njësive të Gardës Kombëtare dhe forcave të huaja. Partneriteti me Forcën e Sigurisë së Kosovës është i pari për Gardën Kombëtare të Ajovës.
 
Tani, të paktën pesë anëtarë të Gardës Kombëtare të Ioëa-s janë të vendosur në Kosovë gjatë gjithë kohës - një ndërlidhës në ambasadën e SHBA dhe katër anëtarë të Gardës në selinë e NATO-s, ka thën Orr.
 
Si pjesë e partneritetit, Kosova ka dërguar njësi ushtarake në kampin Dodge, bazën e Gardës Kombëtare jashtë Des Moines, për të mësuar taktika nga homologët e tyre në Iowa.
. Në vitin 2013, Kosova u bë shteti i nëntë i binjakëzimit të shtetit Ioëa. Presidenti Terry Branstad u bë zyrtar i parë të partneritetit kur vizitoi atë vend të vogël ballkanik atë vit si pjesë e një misioni tregtar evropian.
 
Po ashtu, janë shfaqur edhe lidhje të arsimit dhe kërkimit. Universiteti Graceland në Lamoni ka regjistruar dhjetëra studentë kosovarë që nga lufta.
 
Studiuesit e shkencave të kafshëve në Universitetin e Ioëa-s kanë punuar me veterinerët në Kosovë për të përmirësuar gjenetikën e bagëtisë së SHBA me Kosovën.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...