Ky është shqiptari nga Kanadaja që bëri histori me klubin e tij të futbollit - Bota Sot
Ky është shqiptari nga Kanadaja që bëri histori me klubin e tij të futbollit

Amerika

Ky është shqiptari nga Kanadaja që bëri histori me klubin e tij të futbollit

Nga: K.M Më: 10 qershor 2019 Në ora: 17:40
Faik Shabani

Shqiptarët, njëzet vitet e fundit janë ndër komunitetet më të suksesshme dhe më mirë të integruara nëpër vendet përkatëse në të cilat kanë emigruar si pasoje jo vetëm e gjendjes së rëndë ekonomike, por edhe për shkak të presionit të vazhdueshëm të okupatorit serb, mbi ta, mbi familjet e partiotëve më të zëshëm të kombit.

Faik Shabani i cili jeton në Kanada është njëri ndërë shqiptarët patriot më të sukseshëm që sado larg që ka emigruara, ai asnjëherë, sidomos në kohrat më të vështira të atdheut, nuk e harroi, përkundrazi iu gjetë afër duke e ndihmuar edhe në forma të tjera përveq asaj financiare luftën, madje tri luftrat.

Shabani është shqiptari që me klubin e tij të futbollit “Kosova Futboll”, në Kanada ka bëri histori duke u bërë kampion e duke fituar cmime të mëdha e të rëndësishme. Shabani gjithashtu është pronar i një salloni makinash, ku shet të gjitha llojet e makinave. Ai jeton me familje e gjërë, fëmijët, nipat e mbesat, të gjithë në Toronto të Kanadasë, me tradita e kulturë shqiptare.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat