Ballkani, shqiptarët, serbët... - Bota Sot
Ballkani, shqiptarët, serbët...

Amerika

Ballkani, shqiptarët, serbët...

Nga: Skënder Karaçica Më: 19 korrik 2019 Në ora: 17:26
Skënder Karaçica

Presidenti i Francës,Makron në qendër të Beogradit ua tha para syve të regjimit të A.Vuçiq dhe para popullit serb:,,Kosova dhe Serbia janë shtete të barabarta të Evropës,,!

Udhëheqja e Kosovës,duhen të unifikojnë projektin politik dhe kombëtar që në bisedimet vetëm në nivelin teknik me Serbinë të jenë të bashkuar dhe të dalin me qëndrime të qarta sa i përket mos ndarjes së Mitrovicës,asociacioni i komunave serbe në asnjë mënyrë mos të ketë bazë dhe elemente ligjore (ekzekutive),por të ketë statutin sikundër asociacioni i komunave me shumicë apsolute shqiptare në shtetin e Kosovës dhe në mbështetje të Kushtetutës aktuale për pakicat.

Republika e Kosovës nuk ka se çfarë ti japë Serbisë për ndonjë ,,kompensim,,apo siç thotë A.Vuçiq përmes platformës serbe dhe gjithnjë kundër popullit shqiptar dhe shtetndërtimit të Kosovës se në zgjidhjen e çështjes shqiptaro-serbe ne duhet të kompezohemi me diçka,duke aluduar në skenarët e vjetër për ndarjen e Kosovës,që,shteti serb mos të mbetët si humbës.Në këtë tezë nacionaliste të Serbisë, udhëheqja e Kosovës e bashkuar të dalë para faktorit ndërkombëtar BE-SHBA se në vitin 1999,populli shqiptar dhe serb janë ndarë njëherë e përgjithmonë kur Kosova tashmë është bërë shtet i pavarur dhe demokratik me të gjitha të drejtat për pakicat që jetojnë në këtë shtet të ri në këtë pjesë të Evropës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...