Shaqir Salihu nderohet me medaljen “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” nga Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj - Bota Sot
Shaqir Salihu nderohet me medaljen “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” nga Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj

Amerika

Shaqir Salihu nderohet me medaljen “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” nga Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj

Nga: B.S Më: 25 shtator 2019 Në ora: 17:46
Shaqir Salihu dhe Ramush Haradinaj

Shaqir Salihu, ish-gazetari i Zërit të Amerikës, është nderuar nga kryeminsitri i Kosovës në detyre, Ramush Haradinaj, me çmimin “Gjergj Kastrioti – Skëndërbeu”.

Z .Salihu, një figurë emblematike e Zërit të Amerikës, u nderua të martën në Nju Jork për kontributin e dhënë për çështjën shqiptare.

“Për kontributin e madh për çështjen shqiptare dhe forcimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe ShBA-së, kam ndarë për shoqata e veprimtarë të shumtë medaljen “Gjergj Kastrioti – Skëndërbeu”. 

Shqiptarëve të Amerikës, ata që ishin krahu më i fuqishëm në shtetkrijim dhe shtetbërje, ua kemi borxh një Kosovë 100% brenda kufijve të saj, pa pikëpyetje të shtetësisë dhe ekonomikisht të zhvilluar”, ka shkruar Haradinaj, në profilin e tij në Facebook.

Kohë më parë. Z. Salihu e publikoi librin “RRËFIME LIRIE” – Shtegtimi i një mësuesi shqiptar nga burgjet serbe te Zëri i Amerikës” të cilin ai mbrëm ia dhurojë Haridanajt.

Salihu kishte udhëtuar nga Uashingtoni dhe mbante një kollare të kuqe me simbolet kombëtare , shqiponjën e zezë me dy krena, të cilën tha ai e kishte të trashëguar nga gazetarët e Zërit të Amerikës të cilëve ua kishte dhuruar Lumo Skendo - Mithat Frashëri para se të vdiste në Nju Jork.

“Jetova vetëm 27 vjet në Kosovë. Atje nisa hapat e parë të jetës sime në fshat. Në Kosovë linda, por nuk do të vdes atje. Dora-dorës eca mbi truallin e saj vetëm për 27 vjet, sepse e braktisa. Por edhe pse larg saj, unë eci me të dora-dorës. Kosovën e mora me vete. E mora me vete si mall. E mora me vete si dhimbje. E mora me vete si amanet dhe si dëshirë të flaktë për ta ndihmuar dhe për ta nderuar, siç ndihmon e nderon biri nënën e vet”, ka shkruar Salihu në librin e tij, citon Infoglobi.

Shaqir Salihu e filloi punën në Zërin e Amerikës në fillim të viteve ‘80-ta, pasi kishte shkuar në Amerikë, si refugjat politik nga Kosova.

Ai doli në pension pas një karriere 30 vjeçare në këtë medie.

Z. Salihu vazhdon edhe sot të jetë pjesë e veprimtarive patriototike të komunitetit shqiptar në Washington, New York, dhe kudo tjetër në SHBA. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...