Maratona e 49-të e New York City - 50 mijë atletë nga 150 vende të botës - Bota Sot
Maratona e 49-të e New York City - 50 mijë atletë nga 150 vende të botës

Amerika

Maratona e 49-të e New York City - 50 mijë atletë nga 150 vende të botës

Nga: Beqir SINA-New York City Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 20:26
Foto ilustrim

Marrin pjesë edhe sportistë nga Shqipëria e Kosova

NEW YORK CITY : 49-vjetori i Maratonës së 49-të të New York City është duke u zhvilluar nen masa te rrepta sigurie. Autoritetet e Nju Jorkut kishin marrë masa të shtuara të sigurisë për maratonën e qytetit, qe eshte njekohesisht dhe maratona me e madhe ne bote.

Disa mijëra policë, ne te dy anet e rruges prej nisjes deri ne finish, dhe motor barka pergjate lumit, me ekipet e zhytësve, helikopterë qe flutoronin mbi qiellin e qytetit , qenë që nuhasin bombat dhe kamera u kujdesen për vrapuesit gjatë garës prej 42.2 kilometrash, qe nisi ne oren 9:00 te mengjesit dhe perfundoje ne oren 12 te mesdrekes.

Në maratonën e sotme në Nju Jork, moren pjesë rreth 50,000 vrapues nga 150 vende te botes.

Gara nisi me “valen” e parë te grave, dhe menjëherë pas orës 9 të mëngjesit të Dielës, u pasua nga nje “vale” tjeter ajo me burrat që ishin edhe me te shumte ne numer.

Pesëdhjetë mijë vrapues nga e gjithë bota, vrapuanë, duke bërë rrugën e tyre nga Staten Island përmes të tre bashkive para se të kalonin vijën e finishit në qender te yetit te Nju Jorkut ne Central Park.

Edhe kete vit maratonistet kosovar te “Kosova Trail Running Association” kanë arritur ta perfundojne garen e 42,2 kilometrave, ne New York, duke marr pjesë keshtu edhe në maratonë që njihet si një ndër garat më të rëndësishme në botë të vrapimit.

Ekipi nga Kosova, dite me pare u priten nga Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në New York, Ambasadorja e Kosoves ne Uashington Vlora Citaku, dhe Ambasadorja Teuta Sahatqija, dhe stafi i saj.

Në një postim në Facebook Kosova Trail Running Association ndër të tjera u shprehen: “Ne sot vërtetuam edhe më shumë fuqinë e grave dhe rolin e tyre që po zhvillojnë të mirën e Kosovës. Shembull japim individualisht ndërkaq ndryshimi bëhet së bashku”.

Kjo maratonë e vrapimit që njihet prej më të rëndësishmeve në botë eshte pefaqesur nga Kosova nga nëntë vrapues, dhe Shqiperia 6 vrapues.

Kjo nuk është gara e parë që Kosova dhe Shqiperia përfaqësohet denjësisht në maratonen me të madhe ne botë “2019 New York City Marathon”.

Elindon L. Nika, i vellai i njeres prej garuesve nga Shqiperia, i cili ndoqi maratonen i tha gazetes sone ne rrjetin social Facebook, se ot eshte mbajtur “2019 NYC Marathon” - 26 milje (42km).

Motra ime Drilona Nika, shkruajti ai eshte trajnuar rreth 1 vit për këtë ditë ndersa sot merr pjesë në këtë maratonë.

“Ajo merr pjesë nën flamurin e Kastriotëve, me emrin e Shqiprisë (Albania), e besoj simbas informatave që eshte pukjanja e parë, iballsja e parë e thaçjanja e parë që merr pjesë në këtë event kaq të rëndësishëm në Amerikë e NY.” shkruan Elidoni per motern e tij atlete e maratones me te madhe ne bote” - “2019 NYC Marathon” - 26 milje (42km).

Fotot qe ai postoje thote se janë nga dita e Premte nga ceremonia e hapjes së Maratonës së New Yorku, ne ate qe thirret “Parada e Kombeve”, ku ajo na përfaqësoi me veshjen e bregut majtë të Drinit, Pukës.

2019 New York City Marathon

Top-10 and notable results from the 49th New York City Marathon on Nov. 3, 2019.

Men

1. Geoffrey Kamworor (KEN) — 2:08:13

2. Albert Korir (KEN) — 2:08:36

3. Girma Gebre (ETH) — 2:08:38

4. Tamirat Tola (ETH) — 2:09:20

5. Shura Kitata (ETH) — 2:10:39

6. Jared Ward (USA) — 2:10:45

7. Stephen Sambu (KEN) — 2:11:11

8. Yoshiki Takenouchi (JPN) — 2:11:18

9. Abdi Abdirahman (USA) — 2:11:34

10. Connor McMillan (USA) — 2:12:07

Jason Sehorn (USA) — 3:19:26 (Former New York Giants cornerback)

DNF. Lelisa Desisa (ETH)

Women

1. Joyciline Jepkosgei (KEN) — 2:22:38

2. Mary Keitany (KEN) — 2:23:32

3. Ruti Aga (ETH) — 2:25:51

4. Nancy Kiprop (KEN) — 2:26:21

5. Sinead Diver (AUS) — 2:26:23

6. Des Linden (USA) — 2:26:46

7. Kellyn Taylor (USA) — 2:26:52

8. Ellie Pashley (AUS) — 2:27:07

9. Belaynesh Fikadu (ETH) — 2:27:27

10. Mary Ngugi (KEN) — 2:27:36

Kikkan Randall (USA) — 2:55:12 (Olympic cross-country skiing champion)

DNF. Sara Hall (USA)

With NYC Marathon 2019

Men’s Wheelchair

1. Daniel Romanchuk (USA) –1:37:24

2. Marcel Hug (SUI) — 1:37:25

3. David Weir (GBR) — 1:37:28

4. Aaron Pike (USA) — 1:37:33

5. Ernst Van Dyk (RSA) — 1:40:00

6. Johnboy Smith (GBR) — 1:40:01

7. Josh George (USA) — 1:40:01

8. Patrick Monahan (IRL) — 1:40:05

9. Simon Lawson (GBR) — 1:40:06

10. Jordi Jimenez (ESP) — 1:40:08

Women’s Wheelchair

1. Manuela Schar (SUI) — 1:44:20

2. Tatyana McFadden (USA) — 1:48:19

3. Susannah Scaroni (USA) — 1:51:37

4. Amanda McGrory (USA) — 1:55:44

5. Christie Dawes (AUS) — 2:00:11

6. Vanessa De Souza (BRA) — 2:00:15

7. Jenna Fesemyer (USA) — 2:00:30

8. Shelly Woods (GBR) — 2:04:44

9. Michelle Wheeler (USA) — 2:06:05

10. Arielle Rausin (USA) — 2:06:08

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat