Moment drithërues! Statuja e Krishtit në Rio de Zhaniero ndriçohet nga flamujt e vendeve të prekura nga COVID-19, mes tyre dhe ai shqiptar

Amerika

Moment drithërues! Statuja e Krishtit në Rio de Zhaniero ndriçohet nga flamujt e vendeve të prekura nga COVID-19, mes tyre dhe ai shqiptar

Nga: Beqir Sina - New York Më: 19 mars 2020 Në ora: 13:54
Statuja e Krishtit në Rio de Zhaniero

“Lutemi së bashku” ishte mesazhi kryesor i treguar mbi ikonën e Rio de Janeiro.

Statuja me një lartësi prej 125 metrash, e cila vitin e kaluar pa pothuajse 2 milion vizitorë, u mbyll të martën dhe nuk do të hapet për të paktën një javë.

Për të përmirësuar përhapjen e virusit, Instituti Chico Mendes i Brazilit të martën urdhëroi mbylljen e të gjitha parqeve kombëtare që mbikëqyr.

Statuja e Krishtit të Shëlbuesit të Rio është ndriçuar me një hartë dhe fjalën Amerikë, në mbështetje të atyre të prekur nga koronavirusi i ri në Rio de Janeiro, Brazil, të Mërkurën, 18 Mars 2020.

Në rrëzë të statujës gjatë gjithë pasdites së vrenjtur, turistët e fundit të selfie-snapping ende u lejuan të mblidhen në vëzhgim që ofron një pamje panoramike mbi të ashtuquajturin Qytet i mrekullueshëm.

Brazili ka regjistruar pothuajse 300 raste të konfirmuara të COVID-19, me më shumë se gjysmën në Sao Paulo dhe numrin e dytë më të madh në Rio, sipas ministrisë së shëndetësisë. Brazili raportoi vdekjen e saj të parë nga virusi në të njëjtën ditë: një burrë 62-vjeçar në Sao Paulo.

Pothuajse të gjithë shërohen nga virusi i ri, i cili shpesh shkakton vetëm simptoma të buta, të tilla si ethe dhe kollë.

Preisdenti i Shqipërisë, zoti Iilir Meta, ishte i pari ai që publikoi një foto të Statujës së Krishtit Shpëtimtar në Rio de Zhaniero të Brazilit, e cila është ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia globale e #COVID19.

Siç mund ta shihni në foto, e ndriçuar në këtë monument emblematik është edhe flamuri shqiptar, pasi në vendin tonë janë shënuar dy viktima dhe 64 të infektuar nga virusi vdekjeprurës, shkruajti në statusin e tij Presidenti i Shqipërisë.

 

“Statuja e Krishtit Shpëtimtar, monument emblematik i qytetit të Rio de Zhaneiro dhe i Brazilit, është ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia globale e #COVID19. Mes tyre është edhe flamuri shqiptar! Solidariteti botëror, frymëzues dhe shpresëdhënës! , shkruan Meta.

Krishti Shpëtimtari është një statujë e Jezu Krishtit në Rio de Janeiro, Brazil,e cila konsiderohet statuja më e madhe e artit dekorativ në botë dhe statuja e 5-të më e madhe e Jezusit në botë.

Ajo është 30,1 metra e gjatë, duke mos përfshirë 6 metrat e saj të piedestalit, dhe 19 metra e gjerë.

Ajo peshon 635 ton dhe është i vendosur në majën e 700metrave të malit Corcovado në Parkun Kombëtar Tijuca me pamje nga qyteti.

Një simbol i krishterimit brazilian, statuja është bërë një ikonë për Rio de Janeiro dhe Brazili.

Është bërë prej betoni të armuar dhe guri të butë, dhe u ndërtua në mes të viteve 1926 dhe 1931.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat