Përditësimet e koronavirusit COVID-19: SHBA në një shikim të fundit

Amerika

Përditësimet e koronavirusit COVID-19: SHBA në një shikim të fundit

Nga: Beqir Sina Më: 24 mars 2020 Në ora: 00:54
Pamje nga vendi i ngjarjes

New York: 15 shtete kanë qëndruar nën urdhërat “rri në shtëpi”; 'Kjo javë, do të keqësohet', thotë Gjeneral i SHBA, Kirurgu Jerome Adams, që është zyrtari kryesor shëndetësor i qeverisë amerikane në një mesazh të zymtë, duke paralajmëruar se gjendja e koronavirusit në vend po keqësohet.

Mirëpo, ekespertët dhe mjekët e sëmundejve infective thonë se moti i ngrohtë mund të ngadalësojë transmetimin Covid-19 - Një analizë e hershme nga shkencëtarët e MIT sugjeron që temperaturat e ngrohta mund të ndihmojnë në luftën kundër pandemisë globale të koronavirusit, por natyra vetëm nuk do të jetë e mjaftueshme për të ndaluar virusin.

SHBA në një shikim më të fundit e Hënë 23 Mars 2020( ora 8pm) :

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit të ri në SHBA, arriti në 41.700 të hënën.

Demokratët e Senatit përsëri bllokuan kalimin e paketës së stimulit prej 1,8 trilion dollar, me shkak se ajo është e pamjeftueshe dhe duhet të rritet pa të miratohet.

Sot, u konfirmua se edhe dy ish-pasagjerë të tjerë të anijeve të lundrimit Diamond Princess kanë vdekur për shkak të COVID-19.

Të paktën 15 shtete amerikane kanë zbatuar urdhrat e emergjencës "qëndroni në shtëpi" ose "strehim në vend-karantinë".

Me mijëra raste të reja të COVID-19 - janë të konfirmuara çdo ditë, në statistikat e përditësuara ndërsa, nga zyrtarët e isnstitucioneve shëndetësore dhe udhëheqësit në mbarë botën është duke u thënë se lufta kundër koronavirusit të ri COVID-19 mund të zgjasë me muaj.

Anglia dhe Zelanda e Re të hënën u bashkuan në listën e vendeve që imponojnë bllokime në mbarë vendin ndërsa Spanja zgjati rendin e saj të qëndrimit në shtëpi edhe për 15 ditë të tjera.

Franca tregoi se do të zgjasë gjithashtu kufizimet atje.

Në SHBA, të paktën 15 shtete kanë zbatuar urdhrat ose këshillime "qëndrimi në shtëpi" ose "strehim në vend-karantine".

"Këtë javë, do të keqësohet edhe më shumë situata", tha Gjenerali i SHBA, Kirurgu Jerome Adams të hënën në mëngjes në emisionin "Today" të NBC, duke shtuar se amerikanët duhet të qëndrojnë në shtëpi.

Të paktën 1.5 miliardë njerëz - një e pesta e popullsisë së botës - u është kërkuar ose urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi, në përpjekje për të lagur përhapjen e koronavirusit, sipas Associated Press.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit të ri në SHBA ishte 41,708 që nga e hëna pasdite, sipas Universitetit Johns Hopkins, dhe të paktën 573 vdekje janë për rezultat të infektimit me virusin.

Në të gjithë botën, numri i përgjithshëm i infektuaarve ka arritur 372.500 me më shumë se 16.300 vdekje.

Në shumicën e njerëzve, të infektuar me virusin COVID-19, thuhet se ai shkakton vetëm simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe ose kollitje. Por për disa të rritur të moshuar dhe njerëz me probleme shëndetësore ekzistuese mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë.

Rritja e rasteve ka shkaktuar mungesë të furnizimeve rutinore mjekësore dhe të ventilatorëve të shpëtimit në shumë vende.

Zhvillimet më të fundit nga Shtetet e Bashkuara:

-Guvernatori i Karolinës së Jugut Henry McMaster të hënën u drejtoi oficerëve të zbatimit të ligjit të ndalojnë ose shpërndajnë çdo tubim të më shumë se tre personave ose më shumë. McMaster, tha se ai shpreson që një strehë e veçantë në vendet e prekura nuk do të jetë e nevojshme. Në vend të kësaj, ai i nxiti njerëzit të qëndrojnë në shtëpi.

-Governatorja Gina Raimondo njoftoi të hënën se Rhode Island do të transferojë zgjedhjet primare presidenciale në 2 qershor për shkak të koronavirusit të ri. Rhode Island bashkohet me Connecticut, Maryland, Georgia, Kentucky, Luiziana dhe Ohio për të shtyrë 28 Prillin e tyre në primare ku kryeson bindshëm ish nënpresidenti Joseph Biden, kandidati demokrat.

-Kryetari i Virxhinias, Jim J. Justice, të hënën nxori një direktivë mbarëkombëtare të qëndrimit në shtëpi dhe urdhëroi bizneset jo-thelbësore që të mbyllnin bizneset, pasi rastet e konfirmuara të koronavirusit arritën të paktën në 16, sipas AP. Urdhri, i cili lejon njerëzit të dalin për ushqim, ilaç dhe sende të tjera të rëndësishme, hyn në fuqi në orën 8 të mëngjesit. Të martën, tha Justice në një konferencë shtypi. Ai nuk e caktoi një datë të mbarimit.

-Qyteti i Chikagos planifikon të marrë me qira rreth 2,000 dhoma hoteli për të shërbyer si spital për njerëzit që janë të sëmurë, më “butë” me COVID-19, të cilët kanë frikë se mos janë ekspozuar dhe për ata që janë në pritje të rezultateve të testit, raporton Chicago Tribune. Punëtorët e hotelit nuk do të vijnë në kontakt me pacientët, tha zyra e kryetarit Lori Lightfoot.

-Ndërkohë, duke parë mijëra njerëz në plazhe, gjurmët në rrugët e qytetit dhe në parqe gjatë fundjavës, Gov. Kate Brown i Oregonit lëshoi një qëndrim zyrtar në mënyrë, që njerëzit të qëndrojnë në shtëpi duke filluar nga të hënën. Banorët duhet të angazhohen në aktivitete jashtë shtëpisë së tyre vetëm nëse ata mund të mbajnë një distancë prej 6 këmbësh nga të tjerët, tha Brown. Ajo porositi gjithashtu bizneset atje ku është e vështirë ose e pamundur të shmangni mbylljen e kontaktit personal.

-Në Masaçusets, Guvernatori Charlie Baker gjithashtu urdhëroi mbylljen e bizneseve jo thelbësore dhe i kërkoi Departamentit të Shëndetit të Shtetit të këshillojë banorët që të qëndrojnë në shtëpi duke filluar nga mesdita e martë dhe të zgjasë deri më 7 prill.

-Michigan Gov. Gretchen Whitmer urdhëroi banorët e shtetit të saj që të qëndronin në shtëpi për të paktën tre javët e ardhshme. Ajo gjithashtu urdhëroi të mbyllen të gjitha bizneset jo kritike.

-Indiana Gov. Eric Holcomb lëshoi një qëndrim në shtëpi në shtëpi që hyn në fuqi vetëm para mesnatës së së martës dhe zgjat deri në 6 Prill.

Wisconsin Gov. Tony Evers tha se ai do të lëshojë një urdhër "më të sigurt në shtëpi" të Martën që u kërkon banorëve të qëndrojnë në shtëpi përveç udhëtimeve thelbësore.

-Vendime të ndryshme strehimi në vend ose urdhra për qëndrim në shtëpi ishin tashmë në SHBA, për Luiziana, Ohio, Delaware, California, Connecticut, Illinois, Maryland, New Jersey dhe New York, dhe shumë qytete të veçanta.

-Guvernatori i Pensilvanisë, Tom Wolf po zgjat një qëndrim në shtëpi tashmë në vend në Filadelfia në gjashtë qarqe shtesë: Allegheny, Bucks, Chester, Delaware, Monroe dhe Montgomery, sipas Philadelphia Inquirer. Ai tha se njerëzit në qarqet nën urdhëra duhet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre "përveç nëse jeta e dikujt varet nga kurimi i veçantë."

-Gov. i Floridës, Ron DeSantis tha se ai mendon se shënjestrimi i qarqeve në Florida goditur më shumë nga koronavirusi në vend që të impononte një bllokim mbarëkombëtar është mënyra për të bërë tani. Ai tha se rreth një e treta e 67 qarqeve në Florida nuk kanë raste të konfirmuara dhe një e treta tjetër ka pak.

-Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo njoftoi të hënën në një konferencë shtypi se 20.875 njerëz në të gjithë shtetin kanë testuar pozitivë për koronavirus. Të paktën 157 njerëz kanë vdekur, tha ai.

-Negocimet bipartizane janë caktuar të rifillojnë të martën në Kongres në një paketë të ndihmës koronavirus prej 1,8 trilion dollarë. Demokratët e senatit të hënën pasdite përsëri ruajtën projektligjin për të avancuar atë gjatë një votimi procedural.

-Një dekleratë pak para mesnatës nga Presidenti Donald Trump dukej se i bëri jehonë edhe konservatorëve të tjerë që thonë se masat për të luftuar pandeminë janë marrë shumë ekstreme. "Ne nuk mund të lejojmë që kurimi të jetë më i keq se vetë problemi", tha ai në tweet. New York Times raporton se ka një shtytje në Shtëpinë e Bardhë për të rikthyer më shumë njerëz në punë dhe rifillimin e ekonomisë.

-Kongresisti Ben McAdams, një demokrat në Utah dhe një nga dy anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA janë provuar pozitiv me COVID-19, tha që ai duke shtuar se ata janë shtruar në spital që nga e Premtja. Ai tha se kishin marrë oksigjen për shkak të gulçimit. Kongresmeni i dytë pozitiv ishte, republikani Mario D -az-Balart i Floridës, ai tha që është vetë-karantinuar në shtëpinë e tij në Uashington.

-Kandidati për president dhe senatori amerikan Amy Klobuchar tha se burri i saj, John Besser, ka testuar pozitiv për koronavirus. Në një postim në median vendase, Demokratia nga Minesota shkruajti se Besser u kontrollua në një spital në Virxhinia, ku ai ka pneumoni dhe është me oksigjen. Klobuchar tha që ajo dhe burri i saj nuk kanë qenë në të njëjtin vend në dy javët e fundit, dhe mjekët i thanë asaj që nuk kishte nevojë të bënte një testë për coronavirus.

Prej sot Anëtarët e Gardës Kombëtare qëndrojnë në mjediset e qendres kombetare të panaireve dhe ekspozitave në Jacob Javits Center në New York City ( të hënën, 23 Mars 2020, në New York. )

Rezerva Federale njoftoi të hënën një valë të dytë të iniciativave për të mbështetur ekonominë e SHBA, duke përfshirë blerjen e një shume të pakufizuar të obligacioneve për të mbajtur kostot e huamarrjes të ulëta dhe krijimin e programeve për të siguruar fluksin e kredisë për korporatat dhe qeveritë shtetërore dhe lokale.

Banka e Rezervers Federale në New York, do të blejë thesarë dhe letra me vlerë të mbështetura nga hipoteka "në shumat e nevojshme për të mbështetur funksionimin e qetë të tregut dhe transmetimin efektiv të politikës monetare në kushte më të gjera financiare dhe ekonomisë", dhe gjithashtu do të blejë letra me vlerë të mbështetur nga hipotekat tregtare të agjencisë, sipas një deklaratë të Sekretarit të Thesarit Federal.

-Rajoni i New York City tani përbën rreth 5% të rasteve të konfirmuara të koronaviruseve globalisht, raportoi New York Times. Spitalet në rajon po raportojnë një rritje të pacientëve dhe një mungesë të furnizimeve kritike si ventilatorë dhe maska.

-Pas turmave të njerëzve u mblodhën në plazhet e Kalifornisë, hiking dhe parqe gjatë fundjavës, kryetari i Los Angeles Eric Garcetti njoftoi në Twitter të Dielën vonë, se ai po mbyllte sportet dhe rekreacionin në të gjitha Parqet e LA City dhe po mbyll parkimin në plazhet e qytetit. Ai tha që njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të shpëtojnë jetë.

-Një burrë në një burg të shtetit në Los Angeles County është i burgosuri i parë në sistemin e burgjeve në Kaliforni që testi I tij ishte pozitiv me koronavirusin e ri, njoftoi Los Angeles Times. Ai ishte në gjendje të qëndrueshme dhe po trajtohej në vend, sipas një deklarate nga Departamenti i Korigjimeve dhe Rehabilitimit në Kaliforni. Për më tepër, zyrtarët thanë që pesë punonjës të burgjeve kanë COVID-19.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat