Berisha nga New Yorku: Milosheviqi kishte thënë, se Serbia nuk ka problem me shqiptarët e Kosovës, por me ata të Amerikës!

Amerika

Berisha nga New Yorku: Milosheviqi kishte thënë, se Serbia nuk ka problem me shqiptarët e Kosovës, por me ata të Amerikës!

Nga: Nefail Maliqi Më: 1 maj 2020 Në ora: 21:09
Elmi Berisha

Me rastin e 108-vjetorin e themelimit të Federatës Pan Shqiptare të Amerikës “VATRA", gazeta Bota Sot ka zhvilluar nje bisede ekskluzive me presidentin e saj z. Elmi Berisha!

Shpeshere disa lidere kan abuzuar me fjalen "bodigard" pa bere asgje per kombi tonë.  Jo me fjale por me vepra duhet deshmuar veten. Nese vertete flasin per "bodigart" te kombit tone, jane shqiptaret e Amerikes ata qe meritojne kete epitet,  te tubuar perreth "Vatres" qe sot drejtohet nga Elmi Berisha!

Berisha: Amerika ka mbeshtet gjithmone Kosoven nga gjitha qeveritë.. Ne Kosove, perkunde rpropgandes serbe,  atje ska shqiptar pro amerikan e antiameriken te gjithe jane me Amerikën!

Sot e para 108 vitesh po aq sa edhe sa lindja  e shtetit shqiptar, u lind shkëndija e parë, shpresa dhe dëshira e fuqishme e Shqiptarëve të Amerikës me në krye Fan Nolin dhe Faik Konicën me bashkëpunëtorët e tyre për të krijuar Federatën Pan Shqiptare të Amerikës me emrin e ngrohtë “VATRA” qe drejtohet sot nga veprimtari yne i shquar Ilmi Berisha, e cila i shërbente dhe po i shrebn me përkushtim Kombëtar nevojave dhe interesave të shqiptarëve.

"Vatra" duke i prire themelimit te shtetit shiptar (pak muj para shpallej se Shqipërise se pamvarur) deri në ditët e sotme ishte kujdestar dhe zedhenes e ceshtjes shqiptare ne ballkan ne SHBA permes bijvave dhe bijve tane ne Amerikë te ciklet bene dhe po bejne shume ne sensibilizimin e ceshtjes sone kombëtare ne arenen nderkombëtare.

"Une shprese se ne te ardhmen e afert shiptaret ne Amerike do te kene sentaor, kongresistr, sekrtar shetit, ps ejo nje dite edhe presidntin ta kemi shqiptare ne Amerike. Ketu ne Amerike kemi djemt dhe bjaza te zonja q ekane bere emer ne profesione te ndyrshme duke i dhne i mazh t emire kombit tone. Keta jane bijte dhe bijat tona nga Kosova, sqhiperia , Malii i Zi, Jana, Shkupi e Presheva te cilet me sukeseset e tyre mun dt'i quja ambasador te kombit tone. E them kete me plot bindje sepse shqiptaret ne Amerike e kane deshmuar veten si me integrime ashtu edhe me suksese e tyre te shumta jo vetem ne biznese por edhe ne politike, ku sot kemi shume politikaj e deputet ne komuna e qytete te ndryshme si dhe zyrtare te larte ne Shtepine e Bardhe.." ka thëne ne z. Ilmi Berisha ne biseden tone  per gazeten "Bota Sot"

Sipas tij "Vatra" eshte e te gjitheve dhe poltika te Vatres jane gjithkombëtare. Vatra ishte suporti kryesor në formimin e shtetit të parë shqiptar dhe shteti te dyte shqiptar Kosovës. Ne jemi veq ne filanilizim te nje politike strategjie mbarekombëtare e cila do te vazhdoje ne perfaesimin e intersave te popullit shqiptar. Vatra ne njefare menyre eshte sikur Uashngtoni qe nuk mbeshtet asnje parti politike, por ka pas dhe ka gjithmone perkrahje te te gjitheve ne Kosovë, pamvaresisht nga kundershtie apo ardhjet dhe shkuajrjet e qeverive. The shkurt Amerika ka mbeshtet gjithmone Kosoven nga gjitha qeveritë.. Ne Kosove, perkunde rpropgandes serbe,  atje ska shqiptar pro amerikan e antiameriken te gjithe jane me Amerikën! "

Berisha: Sikur te ishte gjalle presidenti yne Rugova nuk do te kishin ndodhe keto marrina, qe i qiten faqen e zeze Kosoves

I pyetur per zhvillimet e fundit ne Kosovë z.Berisha en vazhdim ka delaruar : "Tju them te drejten jo vetem se nuk jemi te kënaqur, por edhe shume jemi te zhgenjyer me qasjen dhe manovrimet politike te llidereve ne Kosovë ne kete kohe pandemie kur e tere bota eshte quar ne kemebe te shpetojen jeta te njerezve, kurse ata te shpetojne ose fitojnë karrigat?! Eshte turp kjo cfare po ndodhe sot vetem ne Kosovë. Besoj se sikur te ishte gjalle presidenti yne Rugova nuk do te kishin ndodhe keto marrina, qe i qiten faqen e zeze Kosoves. verq kesaj kjo cfare po dndohe diteve te fundit ne Kosove eshte nje mesdazh i keq per aletaet tane sidomos per Ameriken, ne vend qe te merren me luften kunder pandimise ata jane perqendruar ne luften per pushtet. turp. Ndryshe as krykrimineli Miloshevic nuk do te kishte thene se "Serbia nuk ka problem me shqiptaret e Kosoves, por problemin me te madh e ka me shqiptaret ne Amerike", qe sigurish i paska rene ne vesh dhe qenka frikesuar nga refreni yne tashme i njohur: Neno moj  mos ke frike se ke djemt n'Amerikë..." ka thëne presidenti i Vatres  z.Berisha.

Duke folur rreth numrit te shioptareve ne Amerike z.Berisha ka shtuar se" Mendohet qe sot ne Amerike te jen jo me pak se nje milion shqiptare sot ne Amerike se bashku me arbereshë dhe te tjeret si ata nga Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Malisija, Sanxahku,  ata nga e dhimshja Qamrija dhe Lugina e Preshevës. Mos te harrjme se 90% e shqiptarve nga Mali I Zi jan jasht kufive shqiptare!

Veq tjerash deklaratat e Miloshevecit se  "Serbia nuk ka problem aq me shqiptaret e Kosoves, sa me shqiptaret ne Amerike",  ne njefare menyre sot po dalin fjalet  e tij, se lideret kosovare te cilet Kosoven e kane sjellur ne kete gjendje, permes marrevshjeve misterioze me presidnetin serb Aleksander Vucic, duke shkaktuar kriza te vazhdueshme politike ne vend qe keto eneregji te  grindjeve, perqarjeve, polemikave, letrave te perditshme qe tashme jane bere edhe monotone, te cilat edhe kane lodhur popullin tone.. Due perkujtuar fjalet e Milosheviqi kishte thene, se Serbia nuk ka problem me shqiptaret e Kosoves, por me ata te Amerikes, mjafton te pramendim ketu shume veprimtar, sikur ai nga Medvegja Jim Xhema i cili ju hapi dyer ne Shtëpine e Bardhe ne Uashington për shqiptaret e Kosovës

"Sikur lideret e Kosoves qe po hargjojne energji per keto manovirme politike dhe znka koti qe po shkojne ne mulliri serb, t'i shndrronin ne pune, bashkepunim dhe lobim ne favor e ceshjes se Kosovës dhe kombit tone nepergjithesi duke sensibilzuarate ne arenen nderkombetare per integrime evropiane dhe euroatlantike, sigurisht sot Kosoven do ta kishim anetare te BE-se, OKB-së, NATO-s, Interpolit, UNESCO-s  dhe organizat tjera boterore.." ka thene ne fund presidenti i "Vatres" ne SHBA z.Ilmi Berisha për gazeten kombëtare Bota Sot.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat