E drejta e lirisë së qytetarëve të Kosovës është në rrezik!

Amerika

E drejta e lirisë së qytetarëve të Kosovës është në rrezik!

Nga: Dr. Nijazi Halili Më: 28 korrik 2020 Në ora: 16:18
Dr. Nijazi Halili

Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është e vetmja terapi që u mundëson qytetarëve  të saj të fillojnë të dalin nga varfëria dhe perspektiva, si shkak i papunësisë së lartë, kurse vendit i garanton zhvillim dhe dalje  të sigurt nga kriza ekonomike. E tërë kjo, institucioneve shtetërore të Kosovës do t´i mundësonte që sa më shpejt të fillonin parapërgatitjet për plotësimin e standardeve për integrim në Unionin Evropian...

E drejta e lirisë së qytetarëve të Kosovës është  në rrezik.

Nga të gjitha analizat shkencore që janë bërë deri më tani, rrjedh se liberalizimi i vizave për Kosovarët, jo vetëm që nuk paraqet rrezik për askënd, por, përkundrazi, siguron bazën për fillimin e zhvillimit ekonomik të vendit, kurse kjo më tutje është garanci për sigurinë ushtarake-politike të rajonit si dhe siguron funksionimin e demokracisë së mirëfilltë për të gjithë qytetarët e saj.

Ekopolitika e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat