Tradita në shpalimet historike

Amerika

Tradita në shpalimet historike

Nga: Skender Karaqica Më: 5 prill 2021 Në ora: 18:24
Skender Karaqica

Katragjyshi im Behlul Karaqica ishte këngëtar i njohur i lahutës shqiptare

Në historinë e traditës së dasmës shqiptare janë shkruar libra studimore(folklori shqiptar)si dhe janë mbrojtur disertacione shkencore-kërkimore në universitet shqiptare në Prishtinë, Tetovë dhe Tiranë.

Behlul Karaqica nga fshati Karaqicë, erdhi për jetuar me dy djemtë e tij në Sankovc të Drenicës. Ishte këngëtar i njohur i lahutës shqiptare dhe në shenjë respekti për këngët e kënduara me lahutë në gëzimet e dasmës, në Drenicë e thërrisnin Behlul Lahuta!

Behlul Karaqica (Lahuta)ishte katragjyshi im dhe për biografinë e tij me kanë rrëfyer bashkëvendësit në Sankovc, që, për këngëtarin dhe lahutën e tij ata ruanin kujtimet dhe dasmat e gëzimeve familjare në Drenicë...!

Këngëtari me lahutën e tij ka shkuar në dasmat e gëzimeve në Drenicë falas, në mënyrë që të begatojë atmosferën e dasmës në ritet e traditës shqiptare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat