SHBA/ Egzon Gashi përzgjidhet në 30 njerëzit më të dalluar nën moshën 30 nga revista prestigjoze amerikane Forbes

Amerika

SHBA/ Egzon Gashi përzgjidhet në 30 njerëzit më të dalluar nën moshën 30 nga revista prestigjoze amerikane Forbes

Nga: Beqir SINA - New York City Më: 9 prill 2021 Në ora: 18:53
Egzon Gashi dhe Albin Kurti

Duke iu referuar revistës prestigjoze Forbes, numëri i fundit i saj thuhet se: “Bashkëthemeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv i Teach For Kosova, Egzon Gashi, është përzgjedhur në “30 Under 30” (30 njerëzit më të dalluar nën moshën 30) të revistës prestigjoze amerikane Forbes

Lamin e parë, e ndau në rrjetin social Facebook, Teach of Kosova duke shprehur edhe kënaqësinë e saj, për këtë sukses, të këtij viti –2021 “30 Under 30”.

“Kemi kënaqësinë që të ndajmë me të gjithë ju se bashkëthemeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv i Teach For Kosova, Egzon Gashi, është përzgjedhur në “30 Under 30” (30 njerëzit më të dalluar nën moshën 30) të revistës Forbes” shkruan Teach of Kosova.

Image

Simbas, Teach of Kosova kjo është mirënjohje për Egzonin dhe vetë Teach for Kosova, e cila po dallohet si një ndërmarrje për ndryshim shoqëror në Kosovë dhe në Europë.

Organizata Teach for Kosova, thotë se ka për qëllim përmirësimin e arsimit në Kosovë nëpërmjet ndikimit të mësimdhënësve apo Fellows të saj. Duke vepruar në shkollat me më shumë nevojë dhe për komunitetet më me nevojë, TFK synon sidomos luftimin e pabarazisë në arsim.

“Andaj qoftë kjo mirënjohje e Forbes vetëm një tregues nga shumë të tjerë, për ndikimin pozitiv e afatgjatë të Teach For Kosova në arsimin në Kosovë.”

Përfshirë në përzgjedhjet në Forbes 30 Under 30! 2021 - 30 njerëzve të dalluar nën moshën 30, nga nga revista prestigjoze amerikane Forbes, për punën e tij për ndikim shoqëror në Europe me anë të nismës ! vëllai i tij Driton Sulejman Gashi e quan të E jashtëzakonshme! “Egzon, sot e gjithmonë ti na bën shumë krenar! Të lumtë vëllai im i dashur! Shkruan Driton S. Gashi për këtë përzgjedhje të revistës presitogjoze Forbes.

Ku është Egzon Gashi: Prishtinë - Kosovë

Arsimi: Universiteti Johns Hopkins, Universiteti Rutgers

Hobi : Ata që nuk mund të jetojnë pa: Muzikë

Mentori renderrs: Barack Obama ka qenë gjithmonë mentori im i ëndrrave; leximi i librit të tij "Një Tokë e Premtuar" gjatë këtyre muajve të fundit më dha motivim të rëndësishëm për të vazhduar të bëj punën që po bëj.

Image

Kush është Egzon Gashi?

Egzon Gashi lindi në Kosovë në 1991 dhe familja e tij u emigroi në Shtetet e Bashkuara më pak se një vit më pas – kur nisi dhe lufta në Kosovë, (24 Mars 1999). Familja e tij, u larguan për të lënë pas (Kosovën) në një situatë të rënduar nga luftërat në Ish Jugosllavi. Ai dhe vëllezërit dhe motra erdhën në Amerikë, për të ndjekur mundësinë e arsimit ku për Egzon u diplomua në Universitetin Johns Hopkins & Universiteti Rutgers.

Egzoni kaloi 6 vitet e para të jetës së tij në Bronx, NY kur familja e tij u zhvendos për kushte më të mira, këtë herë vetëm 20 milje, lar Bronxit, në New Jersey -. Egzon aty ndoqi Universitetin Rutgers në 2012 dhe më vonë studioi Marrëdhënie Ndërkombëtare në Universitetin e Oksfordit nga 2012-2013.

Pas Oksfordit dhe i frymëzuar nga ndjekja e vazhdueshme e arsimit e familjes së tij, Egzon u bashkua me Teach For America si rekrut në 2014. Me Teach For America, Egzon dha mësim në matematikë të shkollës së mesme për dy vjet në Memfis, Tenesi. Njëkohësisht, Egzon përfundoi një master në arsimin e mesëm nga Universiteti Johns Hopkins.

Image

Gjatë kohës së tij me Teach For America, Egzon u prezantua në Teach For All - një organizatë globale që punoi për të sjellë modelin Teach For America në vendet e botës. Duke e ditur se pabarazia arsimore dhe mungesa e mundësive ekzistonin në Kosovë - dhe familja e tij ishte larguar për këtë arsye – Egzon S. Gashi – CEO, u kthye në Kosovë në 2018 në Found Teach For Kosova dhe aktualisht është Drejtori i Përgjithshëm i organizatës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat