Parada e Ditës së Kolombit në qytetin e Nju Jorkut - Arbëreshët, me Grupin "Shqiponjat"

Amerika

Parada e Ditës së Kolombit në qytetin e Nju Jorkut - Arbëreshët, me Grupin "Shqiponjat"

Nga: Beqir SINA – New York Më: 30 shtator 2021 Në ora: 17:33
Grupi muzikor "Shqiponjat"është një grup muzikor popullor italo-shqiptar në Santa Sofia d

Tre vjet më parë më 14 Tetor 2019 u mbajtë Parada e 75të e Ditës së Kolombit në qytetin e Nju Jorkut - Arbëreshët, erdhën në këtë paradë të madhe në zemër të Nju Jorkut, me Grupin "Shqiponjat" i cili vjen nga Santa Sofia d'Epiro, Kalabria,i kryesuar nga Sindaco Daniele Atanasio Sisca.

Grupi muzikor "Shqiponjat"është një grup muzikor popullor italo-shqiptar në Santa Sofia d'Epiro, Kalabria, Itali.

Image
Grupi muzikor "Shqiponjat"

 

Stema e Shtëpisë së Kastriotit

Grupi folklorik lindi me iniciativën e 12 vajzave në një qytet të vogël me origjinë shqiptare (Arbëreshë) të quajtur Santa Sofia D’Epiro në pranverën e vitit 1994 dhe bëhet një shoqatë kulturore 10 vjet më vonë.

Në përputhje me stemën (shqiponjën dykrenare) të atdheut të të parëve të tyre (Shqipëri) ata zgjodhën emrin Shqiponjat që do të thotë shqiponja.

Me kalimin e viteve, numri i anëtarëve është rritur dhe sot përfshin 30 valltare femra, të moshës 12 deri në 30 vjeç, dhe një orkestër prej 7 muzikantësh meshkuj. Qëllimi i grupit është të mbajë gjallë vlerat e lashta arbëreshe dhe traditat, përfshirë këngët dhe kostumet.

Veçantitë e 'Shqiponjave' është të performosh me një formacion të përbërë nga vetëm gra. Nga dorëshkrimet e lashta dhe tradita gojore, duket se, në kohën e pushtimit osman në Shqipëri, gratë - përveç vatrës së familjes - vallëzonin dhe këndonin për të nderuar burrat e tyre të kthyer nga beteja.

Image
Stema e Shtëpisë së Kastriotit

 

Repertori muzikor

Shfaqja e ofruar nga Shqiponjat përfaqëson metaforikisht udhëtimin e gjatë që paraardhësit e tyre kanë ndërmarrë nga bregu i largët shqiptar për të arritur territorin e Kalabrisë në Itali në fund të shekullit të 15 -të.

Përveç valleve tipike të kryeqytetit shqiptar Tiranë, ka edhe ato të Kosovës, për nder të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut dhe atyre të rajoneve veriore dhe jugore shqiptare. Lidhur me traditën arbëreshe, gjejmë ato të lidhura me tradicionalen “Vallja” ose Vallet shqiptare, me ciklin e stinëve ose me temën e dashurisë dhe nostalgjisë. Repertori arbëresh përfshin këngët e lashta tradicionale të rimuara dhe shpesh të improvizuara, në “vjershë” apo "poezi" popullore te lashta, të interpretuara pa shoqërim muzikor, pra iso polifonike të kënduara vetëm me zëra të dyfishtë ose të trefishtë.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat