Asetet e Trepçës shihen edhe në Çikago - Bota Sot
Asetet e Trepçës shihen edhe në Çikago

Amerika

Asetet e Trepçës shihen edhe në Çikago

Nga: Skënder Karaçica Më: 15 tetor 2017 Në ora: 07:28
Miniera e Trepçës

Se Trepça në ish-Jugsollavi ka qenë ,,pasaporta,,më e mirë për garantimin dhe sigurinë e investimeve kapitale nga vendet e botës(Banka Botërore)e kemi parë edhe në Çikago të Amerikës në një kompani të njohur,që edhe sot e kësaj dite në hyrjen e ndërtesës shihen fotografitë e kohës për Trepçën e Kosovës.Këtë ngjarje e kemi parë me rastin e aktiviteteve që zhvilloj SHSHA në rrafshin ekonomik dhe përgatitjet për organizimin e Konferencës Ekonomike për Investime në Kosovë,e cila u mbajt në organizim të Odës Ekonomike Izrael-Amerikë në Çikago me praninë e delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës me ish presidenten Atifete Jahjaga në vitin 2015.

Trepça është gjiganti ekonomik i resursve të Kosovës,që dikur në ish-Jugosllavi ka qenë garanti kryesor për marrjen e kredive nga banka botërore dhe institucionet tjera të investimeve për ish-Jugosllavinë.Trepça ishte aset i Kosovës dhe jo i Serbisë,kjo ishte e rregulluar me ligjet e kohës.Trepça dhe pasuritë e saj u bënë,,pronë,, e Serbisë në kohën kur Serbia dhe Sllobodan Millosheviq kishin vënë ligjet me diskriminuese në ekonominë e Kosovës dhe asgjësimin e shqiptarëve me skenarët e njohur vrastar,,Toka e djegur,,.
Kornikat e kohës tregojnë se asetët e Trepçës janë bërë pjesë e zhvillimit të vendeve të ish-Jugosllavisë deri në Rusi dhe me këtë synim grabitjeje të këtij aseti të njohur në botë, Serbia po planifikon përmes dialogut në Bruksel,që këtë aset dhe pasuritë e Trepçës të vendos për nevojat e veta strategjike në rrafshin teknologjik për ekonominë e vet.

Do të ishte mirë që qeveria e Kosovës në dialogun me Serbinë të ketë në tavolinën e këtyre takimeve në Bruksel që asetët e saj nëpër vendet e ish-Jugosllavisë deri në Rusi të mbyllën dhe të njëjtat të bëhen pjesë e shtetit të Kosovës bashkë me gjigantin ekonomik të Trepçës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat