Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në Uashington takime në Departamentin e Shtetit dhe Kongresin amerikan - Bota Sot
Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në Uashington takime në Departamentin e Shtetit dhe Kongresin amerikan

Amerika

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në Uashington takime në Departamentin e Shtetit dhe Kongresin amerikan

Beqir SINA Nga Beqir SINA Më 11 dhjetor 2017 Në ora: 23:42
Ziadin Sela takime në Departamentin e Shtetit dhe Kongresin amerikan

WASHINGTON D.C. : Kryetari i Aleancës për Shqiptarët z Ziadin Sela, Deputeti i Parlamentit të Maqedonisë, që ka nisur një vizitë disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot fillojë nga takimet me personalitet e larta amerikane në Washington D.C.

Në takimet e tij në Departamentin e Shtetit, zoti Sela, i shoqëruar nga Kryetari i Këshillit Shqiptaro Amerikan z. Haxhi Dauti, u pritë nga zyrtarët e këtij departamenti, znj. Susan K. Falatko , Deputy Director - Office of South Central European Affairs, znj. Ivna Giauqe - Albanian Desk Officer, dhe Macedonian Desk,z. Joshua Lewis.

Ai u tha zyrtarve amerikan se Aleanca për Shqiptarët si pjesë e Qeverisë është një hallkë e fortë në proçesin e reformave gjithpërfshirëse të  Maqedonisë, dhe kontributi i saj është i madh, në çdo reformë.

Gjatë diskutimit të tij me zyrtarët e Departamentit të Shtetit , Sela vlerësoi gjithashtu edhe klimën e debatit parlamentar për Ligjin e përdorimit të Gjuhës shqipe. 
“Shpresojmë se të gjithë parlamentarët e Kuvendit të Maqedonisë, tanimë do reflektojnë pozitivisht në votimin e ligjit të një gjuhe, alfabeti i së cilës para 109 viteve lindi pikërisht në Manastir” tha Sela.

Më tej ai u shpreh se Aleanca për Shqiptarët, konsideron se ndryshimi ka filluar të vijë dhe po jepen sinjalet e para të shtetit të së drejtës, dëshmi për këtë janë veprimet e fundit të prokurorisë dhe të Gjykatës Supreme lidhur me rastin ,,Monstra”.

Paskuintave të kësaj vizite po qëndron Kryetari i Këshillit Shqiptaro Amerikan z. Haxhi Dauti, i cili shoqëronë deputetin e ASH-së, zotin Ziadin Sela, gjatës vizitës në Washington, takimet e tij me zyrtar të administratës amerikane , Kongresit dhe personalitete të tjera, përfshirë edhe heroin e Reçakut Ambasadorin William Walker, ish-shef i Misionit verifikues të OSBE-së në Kosovë.

Ziadin Sela, erdhi në SHBA, i ftuar nga komuniteti shqiptar për të marrë pjesë në festimet në Amerikë, që u mbajtën për nder të 28 Nëntorit  105 Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, mori pjesë edhe në kremtimin e festës së flamurit në mes të komunitetit të Malsisë së Madhe në Michigan, gjithshtu mori pjesë edhe në ngritjen e Flamurit Kombëtar në Çikago.

Me rastin e vizitës disa ditore, ai pati disa takime me veprimtar të dalluar, lider të komunitetit dhe shoqata e organizata nga komuniteti shqiptar i Amerikës, në Waterbury- Connecticut dhe në New Jersey e New York  .

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët z Ziadin Sela, Deputeti i Parlamentit të Maqedonisë, po vazhdon vizitën në Washington, dhe nesër vijon takimet në New York, me organizatat lobiste.

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera