Pasadena - Kaliforni: Parada e 129-të e Trandafilave

Amerika

Pasadena - Kaliforni: Parada e 129-të e Trandafilave

Nga: Beqir Sina Nju Jork Më: 2 janar 2018 Në ora: 06:22
Pasadena - Kaliforni

PASADENA, KALIFORNI - Në 1 janar si çdo vjet dita e parë e Vitit të Ri , u shënuan në Pasadena të Kalifornisë, me një paradë vjetore, e cila njihet si “Parada e Trandafilave  - Rose Parade”, raporton Bota sot, referuar në mediat sociale për mbulimin paradës : Facebook, Twitter dhe Instagram.

Tema e sivjetme, sipas njoftimeve nga Pasadena, thuhet se ishte "Bërja e një ndryshimi” - “Making a Difference”. 
Parada e 129 të, e Trandafilave, që fillon mëngjesin e parë të Vitit të Ri, përmban karrocat e gjata me lule, që tërhiqen nga kuajt ose kamionat, të shoqëruar gjatë marrshit të tyre nga grupet bandat muzikore.

Kuadrat me uniforma marshuan duke perfaqësuar stacionet e zjarrfiksve, policisë, repartet e ushtrisë, shkolla, dhe instutucione të ndryshme private e shterore, cheerleaders, grupet me uniformat sportive, dhegrupet të kuajve të lartë, që kalojnë duke performuar përgjatë rrugës prej 5 kilometrash përgjatë Bulevardit Kolorado.
Parada zakonisht fillon në orën 8 të mëngjesit dhe mbaron rreth orës 2 të pasdites.

Ajo është një festë më shumë se një shekull e vjetër - dhe është një festival i të gjitha llojeve të luleve, por dominojnë trandafilat.
 Kjo për nga lloji i saj, është një paradë, që nuk është parë në asnjë vend tjetër në botë. 

Parada e Trandafilave, për amerikanët është mënyra e festimit të Vitit të Ri, në Kaliforni, dhe shërben si një përshëndetje për gjithë botën, në ditën e parë të vitit dhe për të treguar frymën e dashurisë, paqes dhe shpresës për më shumë se 100 vjet.

Një ngjarje kaq e madhe festive, sa edhe është kjo paradë natyrisht thonë organizatorët e saj, kërkon edhe shumë punë për tu bërë, sipas tyre rreth 80,000 orë të fuqisë punëtore për çdo vit. 

Image

Kjo fuqi punëtore sigurohet nga 935 anëtarë të Shoqatës jofitimprurëse të organizatës, që quhet “Turneu i Trandafilave”, një organizatë vullnetare, kjo e dedikuar për paraqitjen e një festimi të Vitit të Ri, të njohur ndërkombëtarisht.

Balonat e mëdha dhe figurat plastike të fryra që simbolizojnë , dinosaur, kafshë, dhe fabula me ngjarje historike, kan një rol kryesor në Paradën e Trandafilave,  nga një performancë e cila fillon nga Toka, Wind & Fire dhe grupet më të mira marshuese nga e gjithë bota.

Ylli i Youtube dhe këngëtarja Todrick Hall, nisën ngjarjen me një preformancë të përpunuar me 100 kërcimtarë dhe muzikantë. Orë më vonë, artisti i muzikës pop Andy Grammer, e mbylli doli me një koncert të kompletuar me një audiencë shoqëruese të tifozëve që nisën një valle të sinkronizuar.

Filmi “Earth, Wind & Fire” erdhi nëpërmjet figurave dhe preformancës në qendër të vëmendjes me një partnitur që titullohej "Shtatori". Ndersa, “Inglewoodi”, ishte duke festuar 50 vjetorin e saj.

Image

Anëtarët e bendit të shkollave të mesme të Kiotos Tachibana me koreografin e tyre atletike, luajtën muzikë nga "Star Wars"dhe "Super Mario Brothers".

Dielli, dhe temperaturat mbi mesatare '60 dhe ’70 deegre  siguruan një ndryshim të mirëpritur nga ai i motit të ftohtë i viteve të fundit, thanë organizatoret e kenaqur me festen.
Policia, zjarrfikësit, dhe anëtarët e shërbimit emergjente dhe vullnetarët marrshuan gjatë gjithë ditës, duke përfshirë edhe një grup të madh nga zjarrfikësit që luftuan me zjarret gjatë gjithë muajit të kaluar në Kaliforninë Jugore.

Një kuadrat aktorësh të Hollivudit, preformuan me pjesën e zgjedhur prej tyre : ”Është një jetë e mrekullueshme", pjesë nga filmi klasik i Krishtlindjeve që Presidenti i Turneut tëTrandafilave , Lance Tibbett, e përdori si frymëzim për vizionin e tyre për paradën.

Megjithëse momentet e mëdha shpesh vinin shumë vëmendje, kishte momente prekëse që u përhapën gjatë paradës.
Shfaqja "Transformimi i Jetës me Shpresë" paraqiti një pemë që gjelbëronte me lule të bukura dhe me gjethe të bëra nga shënimet e shkruara nga pacientët e kancerit dhe familjet e tyre.

Image

Susan Bro, nëna e Heather Heyer, gruaja e vrarë gjatë protestave në Charlottesville,  parakaloi me Fondacionin e Kujdesit Shëndetësor të AIDS-it, "Mbajtja e Premtimit", me notën e sinqertë për luftën e vazhdueshme për të drejtat civile dhe drejtësinë sociale.

Parakalime të tjera përfshinin këngën "Rising Above" nji kenge kjo me çmime të fituara nga Singpoli, e cila përshkruante një legjendë të peshkut që kërceu mbi një portë për t'u bërë dragua.

Ndër qytetet pjesëmarrse ishin : Carson, Riverside, Los Anxhelos, Alhambra, Sierra Madre, Pasadena e Jugut, La Cañada Flintridge, Burbank, Torrance dhe Downey.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat