Futbollisti i skuadrës olimpike të SHBA, Dilaver “Dilly” Duka, i jep fund beqarisë - Bota Sot
Futbollisti i skuadrës olimpike të SHBA, Dilaver “Dilly” Duka, i jep fund beqarisë

Amerika

Futbollisti i skuadrës olimpike të SHBA, Dilaver “Dilly” Duka, i jep fund beqarisë

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 22 janar 2018 Në ora: 22:05
Dilaver “Dilly” Duka

I jep fund beqarisë futbollisti i shqiptar amerikan Dilaver “Dilly” Duka, duke martuar me bukuroshen Elizabeth. Në dasmën e tij, me të gjitha traditat shqiptare, ato të krahinës së Dibrës, ishin të pranishëm, me shumë 400 të ftuar, përfshirë edhe shumë bashkëlojtarë të tij, amerikan, në lokalin luksoz “Venetian” në Nju Xhersi, ku këndojë këngëtari i njohur i komunitetit Agim Gerbeshi.

Mesfushori shqiptar amerikan i skuadrës Red Bull të NY-NJ, është duke luajtur në Ligën e Parë të Futbollit të Amerikës së Veriut, MSL, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada për më shumë se 10 vjet.

Mbrëmë gazeta Bota sot, ka fotografuar nga ceremonia martesës çiftin Duka, Dilli dhe Elizabetha, ku shfaqej çifti në pjesë e “artë” të dhe që të dy dukeshin shumë elegantë dhe padyshim të lumtur ne dasmen e tyre.

Në këtë ceremoni nuk munguan fotografitë e shumta, me anëtarët e familjes, miqt, dashamirët, fansat e tij , dhe natyrishtë të dibranvë në Amerikë.

Shqiptari shënoi gol për Amerikën

Mesfushori i talentuar, Dilaver Duka, me prejardhje nga Dibra e Madhe, dhe që ka lindur në Montville New Jersey, ka shënuar gol për kombëtaren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, U-20 që ka fituar me rezultat 4:1 ndaj Kamerunit U-20, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror U-20 në futboll, në Tetor 2009.

Duka, është një nga futbollistët që po dëshmon cilësi dhe lojë efikase në radhët e disa skuadrave elitare të MSL, në SHBA dhe Kanada.

Ai është mesfushor me tipare sulmuese dhe ka shënuar disa gola vndimtar në skuadrat ku ka luajtur.

Migjithatë Dilaver Dilly - Duka, është një futbollist që nuk arriti të zë vend në kombëtaren e parë të SHBA-ve(U.S. National Time) , por ka arritur të jetë në lojë me futbollistë , që kan luajtur në MSL nga emrat më të mëdhenj të futbollit botëror.

Dilaver "Dilly" Duka ka i lindur më 15 shtator 1989 dhe është një futbollist amerikan, me origjinë shqiptare

Duka u rrit në Montville, New Jersey, në një familje shqiptare, emigrant nga Dibra e Madhe. Duka, fillimisht luajti në Montville Township High School, Red Bull Academy, dhe skuadrën e futbollit të kolegjit në Universitetin Rutgers.

Gjatë kohës së tij në Rutgers, ai udhëhoqi ekipin në rezultatet dhe ishte një përzgjedhje e All-Big East 2008. Për karrierën e tij, ai luajti në tridhjetë e gjashtë ndeshje, duke bërë tridhjetë e debutime, duke shënuar dhjetë gola dhe duke kontribuar me pesë asistime.

Gjatë viteve të tij të kolegjit, Duka luajti dy sezone me Newark Ironbound Express në USL Premier League. Ai në të vërtetë e filloi futbollin vitin 2008 me Rangers New Jersey, por ai kurrë nuk bëri një paraqitje për klubin që e nisi karjerën e tij.

Në Ligën Profesionale MSL 

Duka luajti për Columbus Crew. Ai bëri debutimin e tij për ekipin më 14 gusht 2010 kundër Real Salt Lake në një humbje 2-0. Duka bëri pesë paraqitje në Ligën e Kampionëve 2010 CONCACAF, tre paraqitje në Kampionatin Amerikan në Hunt Lamar.

Pas tre sezoneve në Columbus, Duka u largua për në Çikago Fire më 1 shkurt 2013 në këmbim të Dominic Oduro. Duka bëri debutimin e tij për Chicago Fire më 3 mars 2013 në një humbje 4-0 të sezonit ndaj LA Galaxy.

Duka filloi sezonin 2014 në Çikago, por u aktivizua në vetëm gjashtë nga 19 ndeshjet e para. Ai kaloi përsëri në ish-klubin e tij Columbus më 24 maj, 2014

Më 29 korrik 2014, Duka u largua nga Çikago në merkaton e verës duke i kaluar Impact - Montrealit në këmbim të Sanna Nyasit. Ai bëri debutimin e tij për Montrealin më 2 gusht 2014 në një ndeshje ( e 401) Derby kundër Torontos FC, duke u bërë zëvendësues për Justin Mapp në minutën e 74 të, në një humbje 2-0.

Në Ligën e Kampionëve të Amerikës Qendrore e Verirore, 2014-15, Duka, luajti në të gjitha 10 ndeshjet që Impact Montreal luajti në garën e tyre deri në finalen e turneut. Ai shënoi dy herë, me të dy golat që erdhën në pjesën e parë të ndeshjes çerekfinale me kampionen e meksikes Pachuca.

Pas largimit nga Impact i Montrealit pas sezonit 2015 dhe duke mos gjetur një klub të ri, Duka u kthye në Colombus - Ohaio më 20 qershor 2016, dhe pasi Colombus fitoi të drejtën e tij për refuzimin e parë nga Montreal në këmbim të parave të alokimit të përgjithshëm, në SuperDraft të MLS 2017. Ai bëri kthimin e tij në Columbus më 3 korrik 2016, duke luajtur 17 minuta si zëvendësues në një barazim 3-2 kundër Sporting KC.

Duka 10 gusht 2017 është duke luajtur me kartonin e futbollist skuadren qe kryeson MSL per kete sesion New York Red Bulls

Futbollisti shqiptar amerikan Dilaver Dilly Duka, ka të drejtë të luajë për Shqipërinë dhe ka njoftuar Federatën Shqiptare të Futbollit se ai është në dispozicion për t'u zgjedhur.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera