Kongresmeni Engel: “Mbaje Familjen së Bashku” - Vepro për t'i dhënë fund ndarjes së familjes në kufi - Bota Sot
Kongresmeni Engel: “Mbaje Familjen së Bashku” - Vepro për t'i dhënë fund ndarjes së familjes në kufi

Amerika

Kongresmeni Engel: “Mbaje Familjen së Bashku” - Vepro për t'i dhënë fund ndarjes së familjes në kufi

Nga: Beqir SINA - New York Më: 21 qershor 2018 Në ora: 15:57
Eliot Engel

Kongresmeni Eliot Engel, i cili sot bëri thirrje për dorëheqjen e Sekretares së Sigurisë Kombëtare, zonjës Kirsten Nielsen, është një bashkësponsurizuesit e Rezolutes H.R. 6135, "Keep Families Together Act", për të ndaluar Administratën Trump nga ndarja e familjeve në kufi me fëmijët dhe “shkatërrimin” e famijes.

Akti "Mbani Familjet Së Bashku" do të ndalonte Departamentin e Sigurisë Kombëtare nga ndarja e fëmijëve nga prindërit e tyre, kufizimi i ndjekjes së azilkërkuesve, rritjen e trajnimit për mirëqenien e fëmijës për agjentët e kufirit, sigurimi i transparencës dhe ribashkimi i familjeve të ndara. Presidenti mund ta përfundojë këtë politikë të tmerrshme të ndarjes së familjes në çdo kohë, por ai nuk pranon ta bëjë këtë dhe në vend të kësaj ka fajësuar në mënyrë të gabuar Kongresin për praktikën e saj thotë Rezoluta H.R. 6135, "Keep Families Together Act", për të ndaluar Administratën Trump nga ndarja e familjeve në kufi .

Kongresmeni me provojë të madhe ne Capitol Hill , Eliot Engel demokrat nga Nju Jorku, thote se : "Vendi ynë ka qenë prej kohësh i njohur si një vend kampion i liris dhe mundësi për ata që kërkojnë një jetë më të mirë. Politika e ndarjes së familjes së Administratës Trump është një “tradhti” e vlerave amerikane", thotë Engel.

"Është e pakonsumueshme që Presidenti Trump po përdor jetën e prindërve dhe fëmijëve të prekshëm si një çip bisedime për të kërkuar politikat e tij kundër emigrantëve dhe ndertimin e mureve kufitare. Unë refuzoj të qëndroj pranë dhe të lejoj që fëmijët e vegjël të jenë të ndare nga krahet e prindërve dhe të dërgohen në qendrat e ndalimit dhe në qytetet në shkretëtirë. Jam krenar për ta mbështetur këtë Rezolut qe i kerkon legjislacioinit për t'i dhënë fund politikës së ndarjes familjare nje veprim aqsa mizor dhe çnjerëzor të Presidentit Trump " ka shkruar ne faqen zyrtare te kongresit kongresmeni i njohur demokrat i Nju Jorkut Elliot Engel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera