Lazim Destani falënderon kongresisitin Eliot Engel - Bota Sot
Lazim Destani falënderon kongresisitin Eliot Engel

Amerika

Lazim Destani falënderon kongresisitin Eliot Engel

Nga: Beqir SINA – New York Më: 8 korrik 2018 Në ora: 14:44
Lazim Destani dhe Eliot Engel

Biznesmeni dhe filantropi i njohur shqiptar, Lazim Destani, në kuadër të aktivitetetve që shënuan 242 vjetorin e pavarësisë së SHBA, është nderuar me mirënjohje të veçantë nga Kongresi amerikan me inisiativën e kongresmenit Eliot Engel.

Destanit iu dorëzua më 4 Korrik 2018 çertifikata e Mirënjohjes si dhe Flamuri i Shteteve të Bashkauara, pasi më parë Dhoma e Kongresit kishte përkrahur propozimin e kongresmenit amerikan Engel që Destani të nderohet me këtë çmim të lartë të Kongresit amerikan.

Ceremonia e dorëzimit pranimit të Flamurit amerikan nga zoti Destani, u mbajt në Zyrën e kongresmenit amerikan në praninë e , zyrtarve të kësaj zyre, gazetarve të komunitetit dhe miqve të tij, përfshirë edhe mikun e përbashkët veprimtarin Harry Bajraktari .

Me këtë rast kongresisiti Engel e çmoi lart kontributin e Lazim Destanit për krijimin e lidhjeve e bashkëpunimit me SHBA-ës, jo vetëm në fushën e biznesit por edhe më gjerë.

Destani, me ty kthyer nga kjo vizitë e suksesshme lëshojë një deklerat për shtypin, në llogarinë zyrtare në rrjetin social Facebook, ku ai thotë se ndjehet i privilegjuar që u nderua me flamurin amerikan, një ditë pas Ditës së Pavarësisë së Amerikës, dhe ka faleminderuar në mënyrë të veçantë mikun e madh të shqiptarve në Capitol Hill – kongresisitin e Nju Jorkut, Eliot Engel.

Zoti Destani shkruan :”Sot ndihem shumë i lumtur që pranova flamurin e Shtetit Amerikan, që është valëvitur për nderin tim, në ditën e Pavarësisë së SHBA-ve, me 4 Korrik nga Kongresi Amerikan ne Capitol Hill Washington! Ky është një nga nderet më të veçanta që më është bërë deri tani.

E falenderoj mikun e shqiptarëve Kongresistin Eliot Engel për dorëzimin e këtij nderi si edhe për kontributin e tij të pashoq për çështjen shqiptare.

Populli shqiptar ka pasur fatin e jashtëzakonshëm që të ketë në krah një partner kaq madhështor, si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jam i bindur se besnikërisht do të vazhdojmë ta ruajmë këtë miqësi të përjetshme me ta.”

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera