Policia e Shtetit: Vetëm ai që nuk kishte vendosur rrip sigurie, vdes si pasojë e aksidentit në Oregonë - Bota Sot
Policia e Shtetit: Vetëm ai që nuk kishte vendosur rrip sigurie, vdes si pasojë e aksidentit në Oregonë

Amerika

Policia e Shtetit: Vetëm ai që nuk kishte vendosur rrip sigurie, vdes si pasojë e aksidentit në Oregonë

Nga: Beqir Sina Më: 15 gusht 2018 Në ora: 23:57
Një shqiptar ka humbur jetën në një aksident rrugor të ndodhur të dielën në Baker City, në shtetin amerikan Oregon

Faqja online e ndihmave e cila po shfrytëzohet në këto rastet e fundit edhe për fatkeqësit e shqiptarve në Amerikë, shkruan se deri tani janë mbledhur afro 29 mijë dollar.

OREGONE : Një shqiptar ka humbur jetën në një aksident rrugor të ndodhur të dielën në Baker City, në shtetin amerikan Oregon. Viktima, sipas mediave lokale është 36-vjeçari Mitildit Lako, i cili jetonte në Illinois.
 
Lako ishte në pasagjer në një furgon tip “Ford”, që drejtohej nga një 53-vjeçar shqiptar, me banim po në Illinois.
 
Mjeti u godit nga pas nga një tjetër automjet mbrëmjen e 12 gushtit. Lako, i cili raportohet se e kishte vendosur rripin e sigurimit, mbeti i vdekur për përplasja.
 
Ndërsa shqiptari tjetër u dërgua në spital. Edhe drejtuesi i automjetet tjetër të përfshirë në aksident bashkë me një fëmijë që ishte pasagjer në të, mbetën të plagosur lehtë dhe u transportuan në spital, raporton media lokale “Argus Observer“.
 
Një burrë, i cili nuk mbante rripin e sigurimit, dhe udhëtonte me një automjet të tipit van-furgon pas një aksidenti të dielën u deklarua i vdekur, sipas Policisë së Shtetit të Oregonit.
 
OSP - Policia Shtetit të Oregonit tha se  iu përgjigj një telefonate për një aksident përplasje mes dy automjeteve në autostradën I-84 pranë qytetit Baker City, rreth orës 8:00 të mbrëmjes.
 
Ata thanë se ka qenë një ven -furgon, i drejtuar nga Stavri Plasari, 36 vjeç, nga qyteti Glen Ellyn, Ilinoit që po udhëtonte në perëndim në drejtim të autostradës I-84 dhe nuk është e qartë se ndaloi ose po ecte ngadalë në korsin e djathtë kur o godit nga pas nga një kamoiçinë.
 
OSP - Policia e Shtetit të Oregonit, nga hetimet e para rezulton se automjeti i drejtuar nga  Plasari u godit nga prapa nga një gjysmë kamion, i drejtuar nga Samuel Goedhart, 30 vjeç, nga qyteti Twin Falls, Inidana  .
 
Policia tha se pasagjeri në van - furgon, i cili u gjet i vdekur  është i identifikuar si Mitildit Lako, 53 vjeç, nga Elmwood Park, Ilinois, dhe mendohet se shkak I vdekjes ka ardhur nga pakujdesia e tij mbasi ai nuk kishte vendosur një rrip sigurie dhe ishte përplasur me fugonin, duke pësuar thanë ata lëndime vdekjeprurëse dhe u shpall i vdekur në vendngjarje.
 
Plasari u transportua në një spital në afërsi të akasidentit në qytetin Baker City.
 
Shoferi i kamionçinës Goedhart dhe një pasagjer i mitur u dërguan gjithashtu në të njëjtin spital me lëndime të lehta, sipas policëve.
 
Në faqen online “GoFundMe”, një platformë për mbledhjen e fondeve në rast fatkeqësisht apo ngjarje të rëndësishme të jetës, është kërkuar ndihmë për funeralin e shqiptarit. Aty, synohet të mblidhen 30,000 dollarë për të ndihmuar bashkëshorten dhe djalin 12-vjeçar të viktimës.
 
Faqja online e ndihmave e cila po shfrytëzohet në këto rastet e fundit edhe për fatkeqësit e shqiptarve në Amerikë, shkruan se deri tani janë mbledhur afro 29 mijë dollar.
 
“Mitilditi ka lindur në Pogradec, Shqipëri më 5 maj 1982 dhe ka ardhur në Çikago (Elmwood Park, IL) për një jetë më të mirë”, lexohet në njoftimin në GoFundMe

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...