Si do përpiqen ta sabotojnë vaksinën anti-Covid, kundërshtarët e vaksinimit

Analiza

Si do përpiqen ta sabotojnë vaksinën anti-Covid, kundërshtarët e vaksinimit

Nga: Alessio Perrone Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 17:34
Foto ilustrim

Tani që kompanitë Pfizer dhe Moderna, duket se kanë në dispozocion vaksina efektive kundër Covid-19, po shtrohen një sërë pyetjesh legjitime – kostoja, furnizimi, logjistika – në mënyrë që të nisë ajo që shpresojmë të bëhet fushata më e shpejtë dhe më e gjerë e vaksinimit në histori.

Por disa ditë më parë në Facebook, anëtari i parlamentit italian dhe provokatori politik Xhanluixhi Paragone u fokusua në pyetje të tjera:Cilat janë efektet anësore potencialisht të këqija të vaksinës? A nuk ishte pandemia një lojë nga e cila përfiton industria farmaceutike?

Paragone nuk pati nevojë të presëgjatë për të marrë njëpërgjigje, pasi shumë prej qindra komenteve që pasuan ushqyen atë qëështë bërë e njohur globalisht si lëvizja kundër vaksinave.

Shumë nga komentuesit paralajmëruan se vaksina do të ndryshojëADN-në tonë; se ajo nëthelb ështënjëhelm; se do të ndihmojë në instalimin e mikroçipeve në kokat tona. Ështëmbresëlënëse, por po aq edhe një paralajmërim ogurzi, sesa shpejt ngjiti një mesazh i tillë. Kundërshtarët e vaksinave kanë dominuar këto kohë mediat sociale, duke përhapur teori konspirative si llojin e vet të virusit dixhital.

Gjatë 5 viteve të fundit, faktet themelore shkencore diskutohen nga një numër në rritje i fqinjëve tanë. Që vaksinat mbeten një nga zbulimet më të rëndësishme shkencore të bëra ndonjëherë, dhe që janëkryesisht përgjegjëse për jetëgjatësinë më të madhe të njerëzve, dhe për shumë përfitime në shëndetit publik të shekullit të kaluar, kjo është një pyetje e hapur për gjithnjë e më shumë njerëz.

Deri më tani, kundërshtarët e vaksinave janë fajësuar për disa nga vatrat epidemike të sëmundjeve që ishin mposhtur prej kohësh nga vaksinat, kryesisht fruthi. Por tani ne mund të përballemi me një rrezik shumë më të madh:që mosbesimi publik i nxitur nga kjo lëvizje, dhe ajo kundër përdorimit të maskave, por edhe mohuesit e Covid, të minojë potencialisht fushatën globale të vaksinimit kundër koronavirusit.

Ne jemi ende muaj larg vaksinimit në shkallë të gjërë, por në sondazhet e fundit vetëm rreth gjysma e të anketuarve në Francë dhe Itali, dhe 40 për qind e atyre në Gjermani thanë se do të vaksinoheshin. “Lancet” raporton për një studim të ri nga Qendra për Luftimin e Urrejtjes Dixhitale, që fajëson kompanitë e mediave sociale për lejimin e veprimtarisë dhe propagandës sëlëvizjes kundër vaksinave.

Autorët e raportit vunë në dukje se llogaritë e mediave sociale të të ashtuquajturve kundërshtarë të vaksinave, e kanë rritur ndjekjen e tyre me të paktën 7 milion njerëz që nga viti 2019, dhe 31 milion njerëz në total ndjekin grupe anti-vaksinënë Facebook.

Ka arsye të ligjshme pse për momentin duhet të jemi tëkujdesshëm në lidhje me vaksinat e reja. Së pari ato ende duhet të marrin aprovimin e sigurisë nga institucionet, para se ne të analizojmë se çfarë do të bëjmë, do të vaksinohemi apo jo.

Por përhapja e mosbesimit publik, rrezikon të sabotojë luftën kundër Covid-19, e cila varet nënjë pjesë të madhe ngavaksnimi i shumicës së popullsisë.Një dekadë në epokën e mediave sociale, po na kujtohet sërish se informacioni dixhital është helm dhe shërim në të njëjtën kohë, dhe se një vaksinë kundër efekteve më të këqija do të kërkojë vite për tu zbuluar. /Bota.al

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat