Dokumenti shokues i Federatës - Bota Sot
Dokumenti shokues i Federatës

Atletika

Dokumenti shokues i Federatës

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 10:32
Dokumenti shokues i Federatës

Një dokument tronditës i Federatës Ndërkombëtare të Atletikës (IAAF) ku thuhet se atletja afrikano-jugore Kaster Semenia është biologjikisht burrë, po bën xhiron e internetit.

Kjo deklaratë erdhi pas akuzave të 2 herë kampiones olimpike në garën e 800 metrave, ku ajo akuzonte federatën se e ka përdorur si “kavie laboratori”.

“Më kanë përdorur si kavie, por nuk do të lejoj më që të përdorin trupin tim. U jam nënshtruar testeve të seksit dhe kurave hormonale”, deklaroi atletja.

IAAF fitoi betejën me atleten në KAS, teksa kërkoi që afrikano-jugorja t’i nënshtrohej kurave mjekësore për të ulur nivelin e testosteronit në trup, për të garuar si e barabartë me atletet e tjera.

Ndërkohë se fundmi është bërë publik vendimi i Gjykatës Federale Supreme në Lozanë, që i dha të drejtë atletes, duke pezulluar vendimin e Federatës, për kurat mjekësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...