Mosha e këtij atleti po tërbon të gjithë botën - Bota Sot
Mosha e këtij atleti po tërbon të gjithë botën

Atletika

Mosha e këtij atleti po tërbon të gjithë botën

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 17:11
Edward Zakayo Pingua

Edward Zakayo Pingua, që fitoi garën testuese të 5,000 metrave në Diamond League, që po zhvillohet në Rabat të Marokut, ka ndezur debat të madh në të gjithë botën për shkak të fizionomisë së tij dhe moshës.

Vetëm 17 vjeç (në nëntor mbush 18), atleti nga Kenia është fitues i kampionatit afrikan të atletikës për garën 5,000 metra, për moshën nën 20 vjeç.

Aktualisht ai është pjesë e klubit Benfica në Portugali, që nuk ka dalë të japë një prononcim zyrtar në lidhje me të gjithë zërat dhe hijet e dyshimit që lidhen me moshën e tij. 

Gjithsesi Pingua vijon punën e tij për të kapur majat e atletikës në botë, teksa në Golden Gala, që u zhvillua në Romë të Itali deshi kapi kohën nën 13 minuta për garën e 5,000 metrave (13:03).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...