Usain Bolt la futbollin, por merr një vendim të madh - Bota Sot
Usain Bolt la futbollin, por merr një vendim të madh

Atletika

Usain Bolt la futbollin, por merr një vendim të madh

Më: 28 qershor 2019 Në ora: 07:36
Usain Bolt

Rekordmeni i botës në 100 metra dhe 200 metra, Usain Bolt, mund të rikthehet sërish në aktivitet. Xhamajkani u tërhoq nga sportet e shpejtësisë si një ikonë në vitin 2017 kur u dëmtua në finalen e botërori në 4x100 metër. 

Ai pësoi dëmtim pas 50 metrash dhe e përfundoi garën me ndihmën e shokëve të tij Omar McLeod, Julian Forte dhe Yohan Blake. 32-vjeçari ka nisur sërish stërvitje me trajnerin e tij dhe ka mundësi që legjenda e atletikës të rikthehet sërish në olimpiadën e Tokyos në vitin 2020. 

Bolt ka vendosur rekordin e 100 metrave duke ndalur kohën në 9.58, ndërsa për 200 metra 19.19. Rekorde që nuk i është afruar askush. Ai ka 8 medalje në olimpiada, pasi ka fituar në Pekin (2008), Londër (2012) dhe Rio de Zhanero (2016)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...