Mahuçik, vetëm 3 centimetra larg rekordin të botës

Atletika

Mahuçik, vetëm 3 centimetra larg rekordin të botës

Më: 3 shkurt 2021 Në ora: 17:32
Mahuçik, vetëm 3 centimetra larg rekordin të botës

Atletja ukrainase në kërcim së larti, Jaroslava Mahuçik, në mtingun e Sllovakisë, në qytetin Banska Bistrica, arriti lartësi prej 2.06 metra.

Kjo arritje e atletes 19 vjeçare nga Ukraina, është rezultati i tretë i të gjithë kohëve në kërcime së larti në palestra dhe për 3 centimetra larg rekordit të botës në mjedise të hapura, që në vitin 1987 e vendosi Stefka Kostadinova.

Mahuçik tërhoqi vëmendjen e opinionit sportive, duke arkëtuar medaljen e argjendit në Kampionatin Botëror në Doha në vitin 2019.

Kujtojmë se rekordi i botës në kërcim së larti është në pronë në Kasja Berkuinstit, e cila më 4 shkurt të vitit 2006, tejkaloi lartësinë prej 2.08 metra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat