Naomi Osaka drejt rrugës si më e paguara atlete në botë

Atletika

Naomi Osaka drejt rrugës si më e paguara atlete në botë

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 15:11
Naomi Osaka

Naomi Osaka parashihet të shpallet si atletja më e paguar në botë, me Forbes që parashikon se zemërimi për konferenca me shtyp në të vërtetë do ta afrojë atë me sponsorët.

Sipas Forbes, Osaka fitoi 77.5 milionë dollarë gjatë 12 muajve të fundit, duke thyer rekordin e saj për atletet femra.

Një shumë e madhe si kjo erdhi nga miratimet dhe sponsorizimet, duke tejkaluar Novak Djokovic dhe Rafael Nadal.

Lista e gjatë e partnerëve të Osaka ka kaluar në mbi 20 vitin e kaluar, me Google dhe Louis Vuitton duke iu bashkangjitur bordit së fundmi.

Përderisa shumë mund të mendojnë se bojkoti i saj i diskutueshëm mediatik në French Open do të dëmtojë numrat e saj të sponsorizimit, Forbes beson se në të vërtetë është e kundërta.

“Marrëveshjet e saj të sponsorizimit nuk përmbajnë ulje nëse koha e saj e lojës është e kufizuar. Në fakt, shumë nga sponsorët e saj kryesorë tashmë janë hedhur në mbrojtje të saj, edhe pse disa tifozë në mediat sociale po kritikojnë vendimin e saj”, shkroi Brett Knight.

Sponsori japonez Nissin Foods, i uroi Osakas shërim të shpejtë ndërsa prodhuesi më i madh i këpucëve atletike në botë, Nike, e lavdëroi atë për guximin e saj në ndarjen e përvojës së saj të shëndetit mendor.

“Mendimet tona janë me Naomi. Ne e mbështesim atë dhe e njohim guximin e saj në ndarjen e përvojës së saj të shëndetit mendor”, tha Nike, në një deklaratë.

GoDaddy, Hyperice, Levi’s, TAG Heuer, Sweetgreen, MasterCard dhe Beats Electronics shprehën gjithashtu ndjenjat e ngjashme.

“Nuk mendoj se ka një dobësi për të – nuk mendoj se do të ketë ndonjë lloj dëmtimi të markës”, tha këshilltari veteran i marketingut Joe Favorito për Forbes.

Numri 2 tronditi botën e tenisit të hënën kur ajo u tërhoq nga French Open pasi u gjobit dhe u kërcënua me dëbim për refuzimin e paraqitjes në media pas ndeshjes së saj të raundit të parë.

Të martën, katër turnetë e Grand Slam lëshuan një deklaratë të përbashkët duke lavdëruar Osaka për ndarjen e përvojës së saj dhe premtoi të bëjë gjërat më mirë për lojtarët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat