Rekord i ri botëror

Atletika

Rekord i ri botëror

Më: 30 qershor 2021 Në ora: 12:46
Rekord i ri botëror

McLaughlin atletja e parë që garon nën 52”!

Atletja 21-vjeçare amerikane Sydney McLaughlin vendosi rekord të ri botëror në garën e 400 metrave me pengesa gjatë garave të kampionatit amerikan të atletikës.

Ajo realizoi kohën 51”90, duke u bërë femra e parë në histori që zbret nën 52”. Koha e mëparshme ishte 52”16 dhe ishte vendosur në vitin 2019 nga një tjetër atlete amerikane, Dalilah Muhammad.

Falë kësaj kohe dhe këtij rekordi të papritur, McLaughlin bëhet pretendentja kryesore për medaljen e artë në Olimpiadën e “Tokio 2020”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat