Natyra Malo, kampione e Maqedonisë së Veriut

Atletika

Natyra Malo, kampione e Maqedonisë së Veriut

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 20:19
Natyra Malo, kampione e Maqedonisë së Veriut

Në stadiumin e qytetit në Shkup u zhvillua kampionati shtetëror i  Maqedonisë së Veriut në atletikë për U-18.

Në këtë kampionat u paraqitën edhe atletet e klubit të atletikës “Drini”, me 4 sportiste edhe ate: Natyra Malo, Stina dhe Prina Hoxha dhe Velerda Seferi.

Ato u paraqitën në disiplinën 100 metra dhe në stafetën 4x100m.  Natyra Malo e cila është edhe kampione shteti në moshën e senioreve, në këtë kampionat nuk e pati shumë të vështirë, pasi vrapoi me moshataret e veta dhe bindshëm ishte më e mira dhe me plotë meritë u shpall kampione shteti U18.

Paraqitje të shkëlqyer bëri edhe Stina Hoxha, e cila i ka vetëm 12 vite dhe u radhit në pozitën e 6-të nga 18 garuese.

Atletet Velerda Seferi, Prina dhe Stina Hoxha dhe Natyra Malo shkëlqyen edhe në disiplinën e stafetës 4×100 metra, ku u radhitën të dytat me vet 0.3 sekonda më pak se vendi i parë.

“Duke marrë parasysh, temperaturat shumë të larta, stërvitjet ku ne i bëjmë, në stadium futbolli dhe jo në tartan atletike, pasi qyteti jonë nuk jep këto mundësi, si trajner i klubit, jamë shumë i kënaqur me rezultatet e arritura, në këto aktivitete, si brenda dhe jashtë shtetit.

Ky aktivitet, njëherësh kishte edhe karakter përzgjedhës për kampionatin Ballkanik U18, i cili do të zhvillohet në datën 13/14 gusht 2021 në Serbi. Talentja e klubit tonë Natyra Malo, plotësoj kushtin dhe do të jetë pjesëmarrëse në këtë kampionat Ballkanik”, deklaroi trajneri prof. Alim Hajredini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat