Mihambo fiton të artën olimpike

Atletika

Mihambo fiton të artën olimpike

Nga: K.G. Më: 3 gusht 2021 Në ora: 12:31
Mihambo fiton të artën olimpike

Malaika Mihambo e Gjermanisë fitoi medaljen e artë në kërcimin së gjati në Lojërat Olimpike të Tokios.

Kampionja aktuale botërore në këtë disiplinë triumfoi në Lojërat Olimpike me kërcimin më të mirë prej 7 metrash këtë sezon, të cilin e arriti në përpjekjen e fundit, të gjashtë.

Ajo eliminoi 34-vjeçaren Britney Rice nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Katër herë kampioni botëror Rajs përfundoi me një gjatësi prej 6.97 metra, e cila ishte e mjaftueshme për vendin e dytë dhe një medalje argjendi.

Kampioni i Lojërave afrikane Eze Brume i Nigerisë është i treti me një kërcim prej 6.97 metra, por fitoi bronzin për shkak të përpjekjes së dytë më të dobët prej 6.90 kundrejt 6.95 nga Rajs.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat