Bolt sulmon kampionin italian: Është qesharak

Atletika

Bolt sulmon kampionin italian: Është qesharak

Më: 4 gusht 2021 Në ora: 14:38
Bolt sulmon kampionin italian: Është qesharak

Fitorja e medaljes sëë artë nga Marcell Jacobs vazhdon të shkaktojë debate.

Pas akuzave për doping nga shtypi britanik, ka ardhur një sulm i ashpër nga ana e kampionit Usain Bolt, legjendë e gjallë e atletikës ndërkombëtare.

Xhamajkani ka kritikuar italianin për këpucët e përdorura në garën e 100 metrave, duke e përshkruar zgjedhjen e Jaobs si “e çuditshme dhe e padrejtë” dhe “qesharake”, sepse, sipas tij, ndihmojnë shumë në paraqitjen e atletit që i vesh.

Çfarë kanë të veçantë këto këpucë? Një efekt super elastik, që e bën më efikase dorcën shtytëse dhe koordinimin e lëvizjeve të vrapuesit.

Ato të përdorura nga Jacobs peshonin 174 gramë, kishin një super majë dhe një take të gjerë 20 milimetra. Piastra prej karboni e futur në shollë është pak më e gjerë se shputa e këmbës.

Një detaj ky që shton sipërfaqen e kontaktit mes gjymtyrës dhe pistës, duke garantuar një stabilitet më të mirë dhe duke favorizuar shpejtësinë dhe progresin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat