Chopra është kampioni i hedhjes së shtizës

Atletika

Chopra është kampioni i hedhjes së shtizës

Më: 7 gusht 2021 Në ora: 19:57
Chopra është kampioni i hedhjes së shtizës

Indiani 23-vjeçar, Neeraj Chopra, fitues i medaljes së artë tre vjet më parë në Lojërat Aziatike dhe Commonwealth, është kampioni i hedhjes së shtizës në “Tokio 2020”.

Ai triumfoi në finale duke e hedhur shtizën 87.58 metra. Në vendin e dytë, çeku Jakub Vadlejch, e bronzit shkoi për çekun tjetër, Vitezslav Vesely. Gjermani Johannes Vetter, që konsiderohej favorit, përfundoi në vendin e nëntë.

Rusja Mariya Lasitskene fitoi medaljen e artë në kërcimin së larti me rezultatin 2.04 metra.

Medalje argjendi për australianen Nicola McDermott me 2.02. Medalja e bronztë për Ukrainasen Yaroslava Mahuchikh me 2.00.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat