Bamirësia e medalistes

Atletika

Bamirësia e medalistes

Më: 18 gusht 2021 Në ora: 11:32
Bamirësia e medalistes

Atletja olimpike polake, Maria Andrejczzyk, e shiti në ankand medaljen e argjendtë të fituar në olimpiadën e Tokio 2020, për të financuar operacionin në zemër të një foshnjeje vetëm 8 muajshe.

Vetë sportistja e disiplinës në hedhjen e shtizës e fitoi betejën me kancerin në kockë, pasi u diagnostikua në vitin 2018. Ajo hipi në podium në olimpiadën që sapo u mbyll, pasi doli në vend të katërt në Rio 2016.

Andrejczzyk u shpreh se dëshironte që ta shfrytëzonte për mirë suksesin dhe me shumë dëshirë vendosi që ta ndihmonte djalin vetëm 8 muajsh, që vuante nga problemi shëndetësor. Operacioni i foshnjës kushton 320 mijë euro, Ndërsa medalja e sportistes u shit për 150 mijë euro.

Ndërkohë që persona të tjerë kishin kontribuuar shumën e 160 mijë eurove. Medalja u ble nga kompania polake Zabka që ndërsa vlerësoi gjestin fisnik të Marias, qartësoi se medalja do t’i ngelë asaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat