Gjashtë vjet nga Maratona Ndërkombëtare e Tiranës - Bota Sot
Gjashtë vjet nga Maratona Ndërkombëtare e Tiranës

Atletika

Gjashtë vjet nga Maratona Ndërkombëtare e Tiranës

Më: 21 tetor 2017 Në ora: 08:33
Maratona Ndërkombëtare e Tiranës

Në Shqipëri më 21 tetor të vitit 2011, zhvillohet për herë të parë një Maratonë Ndërkombëtare, ku rreth 3000 vrapues, mes të cilëve 800 maratonistë të ardhur nga 13 vende të botës iu bashkuan Maratonës Ndërkombëtare në Tiranë – me pikë-nisje sheshin “Skënderbej”.

Pas vrapimit 42 km, keniani Elisha Kiprotich dhe moldavja Svetlana Shepeleva hyjnë në histori si fituesit e kësaj Maratone të parë ndërkombëtare e organizuar në Shqipëri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat