Foto e para 21 vjetësh, Halili me garues kur sfidonin regjimin kriminal të Serbisë - Bota Sot
Foto e para 21 vjetësh, Halili me garues kur sfidonin regjimin kriminal të Serbisë

Atletika

Foto e para 21 vjetësh, Halili me garues kur sfidonin regjimin kriminal të Serbisë

Nga: Kemajl Goca Më: 23 nëntor 2017 Në ora: 14:22
Në foto në këmbë janë: Besim Hasani, kryetar i Komitetit Olimpik të Kosovës, me të kuqe është trajneri Gazmend Leka (KA Besa), pastaj Halil Sylejmani dhe atleti veteran Muharrem Sahara. Ulur janë: Fjolla Shala e Arta Hasanaj.

Para 21 vjetësh, Kosova ishte e okupuar nga regjimi kriminal i Serbisë. Edhe në kushte dhe rrethana të vështira u zhvilluan të gjitha aktivitetet po ashtu edhe të sportit funksionuan dhe sfiduan okupatorin serbian. Një foto e para 21 vjetësh, me 24 qershor të vitit 1996, shihet kryetari i Federatës Atletike të Kosovës, Halil Sylejmani.

Në foto në këmbë janë: Besim Hasani, kryetar i Komitetit Olimpik të Kosovës, me të kuqe është trajneri Gazmend Leka (KA Besa), pastaj Halil Sylejmani dhe atleti veteran Muharrem Sahara.

Ulur janë: Fjolla Shala e Arta Hasanaj. Fotografi historike dhe që kujton shumë gjëra, periudhën më të vështirë të shqiptarizmit, por që mbajtën gjallë sportin edhe pse të rrahur, të burgosur e të vrarë nga regjimi kriminal i Serbisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat