Toyota me gaz lotsjellës për të parandaluar vjedhjen e makinave - Bota Sot
Toyota me gaz lotsjellës për të parandaluar vjedhjen e makinave

Auto

Toyota me gaz lotsjellës për të parandaluar vjedhjen e makinave

Më: 13 mars 2019 Në ora: 13:50
Toyota

Gazi lotsjellës do të aktivizohet automatikisht në kabinën nëse makina është regjistron se motori po ndizet nga persona të paautorizuar.

Toyota kohët e fundit ka patentuar sistemin, i cili njeh identitetin e personit në vendin e shoferit dhe në bazë të kësaj shkarkon në brendësi të kabinës erë të këndshme.

Njohja kryhet me ndihmën e telefonit të shoferit, por era mund të aktivizohet edhe para se të hyjë vozitësi në makinë, por edhe kur del prej tij.

Sidoqoftë, vëmendje më të madhe për këtë patentë ka tërhequr funksioni dytësor i sistemit të përmendur.

Sipas Toyota, ajo mund të përdoret për shumë qëllime të kundërta - për të përzënë nga makina persona të panjohur, dhe të bëjë jashtëzakonisht të pakëndshme ajrin brenda kabinës.

Në mënyrë të veçantë, në rast se në vendin e shoferëve gjendet personi i paautorizuar, në vend të parfumit të këndshëm, sistemi do të lëshojë gaz lotsjellës, në mënyrë për të parandaluar vjedhjen.

Megjithatë, fakti që Toyota ka patentuar këtë pajisje nuk do të thotë domosdo se do të përfshihet një ditë në automjetet e prodhimit. Dhe nëse kjo ndodh, Toyota ndoshta nuk do ta përdorë opsionin e përmendur me gaz lotsjellës, por vetëm aroma të këndshme dhe relaksuese

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...