Ish-drejtori i përgjithshëm i VW nën akuzë për mashtrim - Bota Sot
Ish-drejtori i përgjithshëm i VW nën akuzë për mashtrim

Auto

Ish-drejtori i përgjithshëm i VW nën akuzë për mashtrim

Më: 15 prill 2019 Në ora: 16:08
Martin Winterkorn

Gjykata gjermane përshpjetoi sot procedurat drejt një procesi gjyqësor për “dieselgate” me akuzën për mashtrim të ish-drejtorit të përgjithshëm të Volkswagenit për fshehje të falsifikimit të miliona makina diesel për t’u dukur më pak ndotëse.

”Prokuria e Brunswick vuri nën akuzë Martin Winterkorn për mashtrim të rëndë, shkelje të ligjit  për praktika tregtare abuzive në raport me konkurrencën dhe shkelje të besimit”, shkruan prokuroria në një komunikatë.

Kjo e fundit nuk ka dhënë ende asnjë prononcim për momentin, ndërsa perspektiva e një procesi gjyqësor po afrohet.

Ish-drejtuesi tha se e gjitha kjo situatë ishte rezultat i hetimeve të nisura ndaj disa personave për të cilët Volkswagen nuk dëshironte të prononcohej.

Prokuroria vuri nën akuzë katër persona të tjerë, por nuk saktësoi as identitetin, as funksionet e mëparshme apo ato aktuale të tyre tek Volkswagen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...