Japonia synon rekorde të reja me trenat e shpejtë - Bota Sot
Japonia synon rekorde të reja me trenat e shpejtë

Auto

Japonia synon rekorde të reja me trenat e shpejtë

Më: 11 maj 2019 Në ora: 18:34
Treni pritet të futet në punë në vitin 2030

Japonia ka nistur të testojë trenin më të shpejtë deri më sot, që mund të arrijë 400 kilometra në orë.

Treni pritet të futet në punë në vitin 2030, dhe shpresohet të ketë shpejtësi normale prej 360 kilometrash në orë.

Me këtë tren, Japonia synon t’ia kalojë edhe Kinës, e cila ka trenin Fuxing, me 350 km/orë.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...