Nirburgring bëhet me mbret të ri - Honda Civic Type R bie nga froni - Bota Sot
Nirburgring bëhet me mbret të ri - Honda Civic Type R bie nga froni

Auto

Nirburgring bëhet me mbret të ri - Honda Civic Type R bie nga froni

Më: 22 maj 2019 Në ora: 14:33
Renault Megane RS Trophy-R

Renault Megane RS Trophy-R është mbreti i ri i “Ferrit të gjelbër” të Nirburgringut.

Makina e nxehtë franceze do të debutojë më 24 maj në Çmimin e madh të Monakos në Formula 1.

Megjithatë, ajo tashmë është prezantuar në botë duke thyer rekordin e pistave të famshme, duke tejkaluar rezultatin e Honda Civic Type R.

Megane RS Trophy-R kaloi pistën në 7: 40.1 minuta, 3.7 sekonda më shpejt se  Honda.    

Vetura posedon motor turbo-benzinë 1.8 litra me 303 kuaj fuqi, njësoj si në modelin Trophy të Megane RS.

Në vend të rritjes së forcës, ekipi Renault Sport u përqendrua në zvogëlimin e peshës (me 130 kg), përmirësimin e aerodinamikës dhe "zhvillimin më radikal të boshteve të vozitjes".

Renault Megane RS Trophy-R do të dalë në shitje në fund të 2019 dhe prodhimi do të kufizohet në "disa qindra njësi".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...