Toyota me çati solare për makinat e ardhshme elektrike - Bota Sot
Toyota me çati solare për makinat e ardhshme elektrike

Auto

Toyota me çati solare për makinat e ardhshme elektrike

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 14:35
ilustrim

Toyota nuk ka ende  një makinë e cila është e gjitha elektrike, por aktualisht po eksperimenton me çatitë solare në hibridin Prius, e ku testet publike fillojnë këtë muaj.

Kompania u përqendrua më parë në makinat hibride, për të vendosur më shumë makina elektrike në rrugë, por nëse lajmet e fundit janë ndonjë tregues, kjo strategji mund të jetë gati të ndryshojë.

Kur prodhuesi japonez nuk është i zënë me ndërtimin e veturave që i prodhon zakonisht, ajo mban duart e saj të zënë duke u përpjekur për të gjetur ide të reja se si të bëjnë makina elektrike që do ta mbajnë baterin më gjatë.

Kompania kohët e fundit ka filluar testimin publik të një modeli të ri të çatisë së tij solare për Prius PHV, i cili mund të shtojë deri në 44.5 km (27.6 milje) në ditë ose deri në 56.3 km (35 milje) kur përdoret fuqia ndihmëse që gjithashtu drejton AC, navigacion, dhe sisteme të tjera.

Projekti pilot i planifikuar për më vonë këtë muaj do të testojë se si sillet në një sërë kushtesh të motit dhe të drejtimit, dhe është bërë në bashkëpunim me organizatën kombëtare NEDO të kërkimit shkencor Sharp dhe Japoneze.

I pari është prodhuesi i qelizave diellore që janë vetëm 0.03mm të trasha dhe mund të furnizojnë deri në 860 vat energji, të mjaftueshme për të ngarkuar makinën gjatë vozitjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat