Nis prodhimi i serisë së re BMW 1 - Bota Sot
Nis prodhimi i serisë së re BMW 1

Auto

Nis prodhimi i serisë së re BMW 1

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 15:13
BMW 1

Kopja e parë që doli nga shiritat e fabrikës është ngjyrë blu 118i me një paketë sportive.

Gjenerata e parë e Serisë BMW 1 u fut në fund të majit dhe pak më shumë se një muaj më vonë filloi prodhimi serik i këtij modeli.

BMW i ri kompakt është duke u ndërtuar në fabrikën e Lajpcig, ku përveç Serisë 1, prodhohen edhe shtatë modele të prodhuesit bavarez. Në Lajpcig prodhohen edhe modelet e Serisë 2 - Coupe dhe Convertible, së bashku me BMW M2 Competition dhe Activ Tourer.

Përveç tyre, në këtë fabrikë gjermane prodhohet edhe i3 elektrik dhe hibridi plug-in i8 në versionet Coupe dhe Roadster.

Seria BMW 1 aktualisht prodhohet vetëm në Lajpcig, ndërsa nga nëntori do të prodhohet edhe në Regensburg.

Brezi i tanishëm Seria 1 është i treti me radhë, ndërsa e kaluara është prodhuar nga viti 2012 deri 2019. Gjatë kësaj periudhe janë prodhuar 424,111 "njësi" të brezit të dytë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...