Dështimi i madh i Mercedesit – i vjen fundi X-Class - Bota Sot
Dështimi i madh i Mercedesit – i vjen fundi X-Class

Auto

Dështimi i madh i Mercedesit – i vjen fundi X-Class

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 17:58
X-Class

Mercedes-Benz bëri gjithçka që duhej të kishte sukses si një model, por për klasën X nuk kishte thjesht vend në botën e makinave.

Përkundër kritikave pozitive gjatë debutimit në treg, motorit të shkëlqyeshëm V6 dhe duke marrë parasysh variantin V8, versioni i zgjeruar X-Class nuk do të prodhohet më në të ardhmen.

Sipas Automotive News, arsyet e kësaj janë kërkesa e ulët për blerjen e këtij modeli në tregjet botërore për shkak të çmimit të lartë. Në Gjermani, ky model luksoz kushton rreth 37,000 euro, ndërsa me motor V6 prej gati 49,000 euro.

X-Class është shitur në vetëm 16,700 kopje në Evropë, Australi dhe Afrikë të Jugut vitin e kaluar.

Kjo është larg pritjes pasi nuk gjeneron të ardhura të mjaftueshme për të justifikuar vazhdimin e prodhimit.

Përveç kësaj, vendimi u ndikua nga pasiguria e vazhdimit të bashkëpunimit të Grupit Daimler me Aleancën Renault-Nissan, e cila luajti një rol të rëndësishëm në krijimin e X-Class.

Kamioneta e parë dhe ndoshta e fundit e Mercedes ishte në thelb një Nissan Navara i rindërtuar me logon e popullarizuar në formën e tri yjeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat